banner9

Basın Ekspres yolundaki dere yatağı işgal altında

Rant hırsı bu kadarına da pes dedirtiyor

Eylül 2009 sel felaketindeki 40'tan fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaydan sonra İBB başkanı sayın Dr.Mimar Kadir Topbaş dere yataklarında yapılan binalar ruhsatlı ve izinli olsa bile sonucu ne olursa olsun mutlaka yıkacağız demişti.

Aradan geçen beş yıllık süreteye rağmen yıkılan bina görmediğimiz halde  sel sularında göle dönen bir çok yerde KİBİR Kulleri yükseliyor.

İkitelli Girişindeki HOLIDAY INN otelin yanı başında Balance Güneçli,Mar Yapı'nın ikiz kuleleri ve henüz tabelası asılmayan ama hafriyat işlemine başlanan yerde yapılan çalışmaları görünce bu kadarı da fazla dememek için kendinizi tutmanız o kadar da kolay değil.

Bir yerde burada bina yapan sermayedar daha fazla para kazanmak adına hem sel suları için risk oluşturan hem de yapılacak yeni binalar ile trafiğin felç olması umrunda olmayabilir. Yani bunu makul ve mantıklı karşılarım. Ama Beş yıl önce 150 metra ötesindeki TIR grajında yaşanan felaketi gören Belediye yetkillerinin sanki hiç bir şey olmamış gibi yeni binalara izin vermiş olmaları tek kelime ile hayatını kaybeden aileler başta olmak üzere bölge insanına karşı yapılan ciddi bir saygısızlık olarak görüyorum. 

HOLİDAY INN EXPRES 'de dere yatağında bu ne diyeceksiniz ?

Yenibosna'dan İkitelli istikametine giden herkesin bildiği eski FLY PEGASUS'un bilet satış yeri olarak kullandığı binanın üstüne HOLIDAY IN EXPRES yazılmış ve yanı başında daki dere yatağında da yeni bir takım inşaatlara başlanmış. Buranın hem trafik hem de dere yatağı olması nedeni  ile otel için uygun olmadığını herkes bilir. Son yıllarda otel inşaatları için yol ortalarına,dere yataklarına ve mezar üstlerine bir çok otel yapıldığına şahidim.   

Dere yataklarına bina izni vermeyin demekten yoruldum ...

Eylül 2009 daki sel felaketinde Başakşehir'de bulunan evime bir Hafta Sefaköy üzerinden giden birisi olarak Basın Expres yolu üstünde Mali Müşavir Merhum Hüsnü Birinci dahil onlarca kişinin ölümüne şahit olan birisi olarak bugün dere yataklarına yapılan inşaatlare itiraz etmeme kimse şaşırmasın.

Bir insan,bir baba olarak göz göre göre ölüme davetiye çıkarmak demek olan dere yataklarına inşaat izni verilmesi beni çok ama çok üzüyor.

Basın Expres yolu üzerinde buunan dere ıslahının yapılıp yapılmadığını net olarak birlemiyorum. Ama ne kadar dere ıslahı yapılırsa yapılsın yine de o bölgelere inşaat izni verilmemelidir. 

Bu Faveranımı Noter'e  tescil ettireceğim...

İnşaat, İmar ve Belediyecilik alanında uzmanlığı olmayan birisi olarak er yada geç dere yataklarında izin verilen binalardan dolayı ölümlü kazaların olacağını anlamak bir maharet gerektirmez.  

Bakın buraya yazıyorum. Hiç bir Belediye yetkilisinin,Müteahitin  ALLAH ile bir anlaşması yoktur. Yarın 2009 Eylül'ünün iki misli daha fazla yağmur yağmayacağını kimse garanti edemez.
 
Bugün 17 Aralık 2014 yazıyorum. Dere yataklarına imar ve inşaat izni veren HERKES hem kul hem ALLAH indinde bu işlemden dolayı hayatını kabedecek olan kişlere karşı mesuldür. Siz gelin GAYRETULLAH'ın zoruna gidecek yerlerde RANT odaklı imar izni verin sel olduğu zaman da hayatını kaybedenlere karşı "ne yapalım ecel" derseniz.

işte o zaman uyarılarıma dikkat etmediğiniz için YAKANIZA YAPIŞACAĞIM.

İBB ve ilçe belediye BAŞKANLARINA Burada bir kez daha SESLENİYORUM. Ne olur bu kişi Ahmet beyin
Mehmet beyin yakını imar verelim  anlayışından vazgeçin.
Yarın bu bol keseden verilen inşaat imar izinleri hayatınız boyunca UNUTAMAYACAĞINI felaketlere sebep olacağını kestirmemek saflık olur. 

Bu dere yatağında verilen inşaat imar izinleri hayra alamet olmayacağını daha şimdiden söylüyorum. Bunu söylerken de ben çok akıllıyım uzağı görüyorum da demiyorum.  Bu Ucube yapılardan dolayı yaşanacak felaketi hissediyorum da ondan dolayı bir çok haber ve yazımda bu olaya dikkat çekiyorum.             

İnşaat Emlak Dünyası Haber Merkezi  / Hüseyin ÇETİNER 
YORUM EKLE

banner17

banner20