banner9

Almanya’nın elektrik işleri Türk şirketlerine emanet

Yeniden canlanan Alman inşaat sektörü, Türk şirketlere fırsat kapısı oldu. Alman yatırımcılar müteahhitlik ve alt yüklenici işlerini Polonyalı ve İtalyanların yerine Türklere yaptırmaya başladı.

Almanya’nın elektrik işleri Türk şirketlerine emanet
Suudi Arabistan, Cezayir, Rusya, Katar gibi ülkelerde yaptıkları sayısınız projelerle dünya müteahhitlik sektöründe rüştünü ispat eden Türk şirketleri, Avrupalı’nın da öncelikli tercihi olmaya başladı. Canlanan ekonomiyle birlikte adeta bir şantiye alanına dönüşen Almanya’da Türk müteahhitlik ve altyükleniciler Polonyalı, Macar ve İtalyan şirketlerin yerini alıyor. Türkiye’de pek çok AVM, otel, metro, plaza gibi devasa projelerin elektrik taahhüt işlerini yapan ORGE Elektrik, Alman bir yatırımcı firmadan 2 devasa projenin elektrik taahhüt işlerini yapmak için teklif aldı. 
DÖVİZİ FIRSATA ÇEVİRDİLER
“Türk şirketleri know how’larıyla dünya müteahhitlik sektöründe önemli bir yere geldi. Şuanda Almanya’da inşaat sayısı patlama var. Bu nedenle bizlere de talep var” diyen ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş CEO’su Nevhan Gündüz şunları kaydetti: “Büyük bir  Alman müteahhitlik şirketi 7 yıllık iş hacmiyle bize geldi. 40 bin metrekarelik bir iş merkezi ve 200 bin metrekarelik bir karma projenin elektrik işlerini biz aldık. Avrupa'da iş yapan bizim gibi pek çok şirket var. Türkler Avrupa’da kaliteleri, iş yapma hızları ve rekabetçi fiyatlarıyla öne çıkıyor. Dövizin yükselmesini avantaja çevirip hizmet ihraç edeceğiz.” 
Gurbetçi vatandaşlara istihdam yaratacak
Polonya, Macar ve İtalyanların hakim olduğu alt yüklenicilik alanında Türk şirketlerine de ciddi fırsatlar doğduğunu anlatan Gündüz, “Bunda Almanya’daki 2.5 milyon Türk nüfusunun da etkisi büyük. Almanya’da biz işçi bulma sıkıntısı yaşamayız. Şu anda elimizde 1.5 sene içinde tamamlayacağımız 250 milyon TL’lik işimiz var" dedi.
2018 yılında dünyada 261 proje üstlendik  
Türk bayrağını dünyanın birçok bölgesinde dalgalandıran Türk müteahhitleri dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlara rağmen geçen yıl yurtdışında 19,4 milyar dolarlık 261 proje üstlendi. Geçen yıl en fazla Rusya, Suudi Arabistan, Katar, Sudan, Polonya, Kazakistan, Türkmenistan ve Cezayir’de proje alan firmalar, ortalama bedeli 75 milyon dolar olan işlere imza attılar. 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 10:15

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20