banner9

İnşaat sektörü doyma noktasında

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, konut arzında şişme yaşandığını belirterek, "Belki de lokomotif sektörümüz doyma noktasına gelmektedir" dedi.

İnşaat sektörü doyma noktasında
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, konut arzında şişme yaşandığını belirterek, “Belki de lokomotif sektörümüz doyma noktasına gelmektedir” dedi.

Kaan, sektörde stok sorunun yüksek olduğunu bununla birlikte kredi maliyetlerinin de oldukça fazla olduğunu söyledi.

Stok devir hızını artıran tedbirlerin bu nedenle yeterli beslemeyi yapamadığını vurgulayan Kaan, “Konut kredisi faizleri yüzde 0.98’e çekildi ama hemen yükseldi. Çünkü bankalar da bu işten karlı çıkmak istiyor. İnşaatta stokları eritmek adına faiz düzeyleriyle oynamak bu nedenle sorunun çözümünde beklenen etkiyi yaratamıyor. 500 bin liralık bir daireyi 5 yılda ödediğinizi düşünün. Normal bedelinden bir kat daha fazla para ödüyorsunuz. Geleceğinizi bir sömürü aracına ipotek etmiş oluyorsunuz.” diye konuştu.

Bu durumun hem devir hızını hem de talebi düşürdüğünü aktaran Kaan, “İlaveten, inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin önemli ölçüde kurdan etkilenmesi ve iş gücü maliyetlerinin de yüksek olması, bu kez konut arzında şişme yaratıyor. Belki de lokomotif sektörümüz doyma noktasına gelmektedir. Bu durumun çok daha ayrıntılı bir analize tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 10:32

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20