banner9

Kazakistan’daki inşaat sektörüne Türk damgası

Türk müteahhitlerin Kazakistan’da hayata geçirdiği inşaat projelerinin toplam değerinin 21 milyar Doları aştığı belirtildi.

Kazakistan’daki inşaat sektörüne Türk damgası
Türk müteahhitlerin Kazakistan’da hayata geçirdiği inşaat projelerinin toplam değerinin 21 milyar Doları aştığı belirtildi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin her yıl giderek artıyor. İki ülke arasında başta inşaat olmak üzere her alanda karşılıklı ticari ilişkiler giderek ivme kazanıyor. Bu ilişkiler, Kazakistan’daki Türk inşaat firmalarının hayata geçirdiği projelerde de kendini gösteriyor.

Bu arada iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 26. yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkiye’ye bir resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine resmi ziyaret için gelecek olan Nazarbayev, ziyaret çerçevesinde Erdoğan ile görüşecek ve Türkiye-Kazakistan Üçüncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) toplantısına katılacak.

Yeni anlaşmalar imzalanacak

Toplantıda, inşaat, ekonomi, ticaret, ulaştırma, savunma, eğitim ve kültür gibi alanlarda iş birliğinin artırılması konularının ele alınması ve çeşitli anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Türkiye, Kazakistan ile ticari ve ekonomik ilişkilerini istikrarlı bir şekilde artırmayı ve derinleştirmeyi hedeflerken, 20 yıl önce ancak 250-260 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşen karşılıklı ticaret hacmi 2006 yılında 1,7 milyar dolara ulaşması dikkat çekiyor.

2017 yılı itibarıyla Türk müteahhitlik firmalarınca Kazakistan’da üstlenilen projelerin toplam değeri 21 milyar doları aşması da iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir başka önemli göstergesi olarak ön plana çıkıyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 10:33

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20