banner9

Orta gelirliye ev müjdesi

Hükümet, KDV ve Tapu harcı sürelerini uzatmasının ardından İnşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik yeni bir finansman modeli üzerinde çalışmasını sürdürüyor. Yeni model ile orta gelirli ev sahibi olacak...

Orta gelirliye ev müjdesi
Türkiye'de durgunlaşan inşaat ve gayrimenkul sektöründe hareketli günlere geri dönmeyi hedefleyen sektör temsilcileri ve hükümet çalışmalarına devam ediyor. Bir taraftan KDV ve Tapu harcı indirimlerini uzatan Hükümet, diğer taraftan yeni bir finansman modeli üzerinde çalışma yürütüyor. Söz konusu çalışma ile mevcut konut stokları için önemli bir adım atılmış olacak. Orta gelirliyi ev sahibi yapacak yeni modelin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 5 Kasım 2018 - İstanbul

16 yıldır inşaat ve gayrimenkul sektöründe hissedilmeyen durgunluk 2018 ile birlikte kendini hissettirmeye devame derken, bu durgunluktan yeni modellerle üstesinden gelmek isteyen hükümet ve sektör temsilcileri modeller üzerinde çalışma yürütüyor. Bu çerçevede Hükümetin sektöre ilişkin finansman modelleri üzerinde önemli bir çalışma yürüttüğü bildirildi.

Sektörde yüklü miktarda konut stoğu satılmak için bekliyor. Pek çok inşaat durmuş durumda. İşte bu noktada piyasaları hareketlendirecek bir fon kurulması stokların bu fona aktarılması ve tahvil veya sukuk çıkartılmak suretiyle orta ve uzun vadede inşaat sektörünü orta gelir kesim için üretime yönlendirilmesini amaçlayan önemli adımları içeriyor. Aynı şekilde geçtiğimiz ay sonu bitmesi gereken KDV ve Tapu indirimi harcı gibi indirimlerinde bu model içerisinde yer alarak alıcının ve staıcının kara geçirilmesi planlanıyor.

Tüm bu adımların atılmasında ise Emlak Bank oldukça büyük rol oynayacak. Faaliyete geçirilen Emlak Bank, inşaat ve gayrimenkul sektörüne yönelik önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Banka ilk iş olarak inşaat yapımına ve konut satışında finansman modelleri ortaya koyacak. Mevcut kont stoklarında ise sukuk ya da tahvil ile havuzda toplanacak konutların satışı için rol model uygulayacak.

Diğer taraftan orta gelir grubunu hedefleyen yeni girişimler söz konusu. Satışların orta gelirli vatandaşa yönelik özel çözümler sunularak üretimin artırılması hedeflenmiş durumda. Söz konusu adımların kısa süre içerisinde atılmaya başlanacağı, mevcut modelin geliştirilmesinin sürdüğü bildirildi. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte Emlak Bank ile uygulamaya geçileceği ifade ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 11:43

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20