banner9

3. Havalimanı'yla ilgili tüm merak edilenler!

İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. İşte 3. Havalimanı'yla ilgili tüm merak edilenler...

3. Havalimanı'yla ilgili tüm merak edilenler!
 Dünyanın buluşma noktası İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim 2018'de açılacak. 76,5 milyon metrekarelik bir alana inşa edilen havalimanı, tüm fazlar tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hitap edecek. 350'den fazla noktaya uçuş imkânıyla İstanbul'un 3. havalimanı dünya havacılığının da merkezi olacak. "Zamanı yolcular yönetecek" mantığıyla yapılanan havalimanı pek çok rekora da imza atacak. Rötar meselesinin çözüleceği, 25 bin araç kapasiteli otoparkının olacağı, günde 3 bin 500 iniş-kalkışın yapılacağı, bagaj kaybolma sorununun çözüleceği yeni havalimanının yüzde 78’i tamamlanan ve dünyanın en büyük havalimanı unvanını alacak.

29 Ekim 2018’de açılacak olan 3. Havalimanı hakkında merak edilenleri Yeni Şafak Gazetesi, İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu ile konuştu. İşte öne çıkan konular:

Proje çok dikkat çekiyor
İstanbul’un 3. Havalimanının resimlerde gördüklerinizden daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yeni havalimanı sanıldığı kadar uzak değil, biz Topkapı’dan 35 dakikada ulaştık. Göktürk üzerinden kısa bir yolculuk sonunda yolun sağ tarafında bizi karşılayan havalimanının ihtişamlı görüntüsü pek çok yabancı yatırımcıyı etkilemiş olacak ki CEO Yusuf Akçayoğlu, “Geçtiğimiz günlerde CNNStyle İstanbul Yeni Havalimanı’nı 2018 yılında tamamlanması en çok beklenen 15 yapı listesinde yer aldığını duyurdu. Tüm bu gelişmeler ülkemiz adına bizleri mutlu ediyor. Meksikalıların da buna benzer bir projesi var, Meksikalılar da geldi buraya. Proje çok dikkat çekiyor” diyor.

Uçuşlar medeni saatlerde olacak
Akçayoğlu, projenin 6 pistten oluşacağını belirterek, “Havalimanımızın tüm fazları tamamlandığında yolcu kapasitesi 200 milyonun üzerine çıkacak. Bu anlamda dünyanın en büyük havalimanı oluyor. Bu terminal yolcu konforu için iyi tasarlandı, transfer yolcularının karışıklık yaşamadan diğer uçağına geçebilmesi, aynı şekilde dinlenebilmesi anlamında her şey düşünüldü. 14 check-in adası, 500 üzerinde check-in noktası olacak. 460 otel odası olacak. İlk fazla 114 uçak yanaşabilecek. Vatandaşlar uçağa körüklerle ulaşacak. 2 bağımsız pistimiz var. Bu çok önemli bir avantaj. Slot imkanı çok daha farklı olacak mevcut havalimanlarından. Burada THY için, ki bizim bayrak taşıyıcı firmamız, büyük bir imkan var. Bizim “Ölü saatler” dediğimiz sabahın beşinde, dördünde uçuş değil de daha medeni saatlerde uçuşlar olacak. Bu sayede o da rekabet gücünü artıracak. Havalimanında tüm fazlar tamamlandığında günlük iniş kalkış sayısı 3 bin 500’e ulaşacak” dedi.

3. Havalimanı'yla ilgili tüm merak edilenler!

Bagaj kaybolması tarihe karışacak
Yeni havalimanında “Bagajım kayboldu” derdi de sona eriyor. Yusuf Akçayoğlu, 42 kilometrelik bagaj sisteminin bir rekor olduğunu söyleyerek, “Bagaj sistemi, yolcu deneyimini kesintisiz kılarak yolcuların havalimanında bavul bekleme sürelerini minimuma indirecek. 42 kilometrelik uzunluk Taksim’den Tuzla’ya kadar olan bir mesafeye denk geliyor. Bu sistemin kurulumu için 3 bin 300 ton çelik, 650 kilometre kablolama yapıldı. 170 adet özel mikro işlemci bazlı akıllı cihazlarla bagaj ayrıştırmaları ve stoklamaları gerçekleştirilecek. Saatte 30 bin adet bagajı işleyebileceğiz. Bagajın uçağa gidene kadar, indikten sonrasını kadar takibini yapacağız. Akıllı sistem sayesinde, testlerini devam ettirdiğimiz sistem çok farklılık yaratacak. Bagaj bekleme süreleri kısalacak. Bagaj elinizde beklemek zorunda kalabiliyorsunuz uçuşunuzla ilgili kontuar açılmadığı sürece. Bu sistemle erken bagaj verme imkanı olacak. Bizim robotik bagaj depolama alanımız olacak. Bu alan 10 bin 500 bagaj kapasiteli olacak, 16 bine de çıkartılabilir. Uçuş saati geldiğinde bagaj uçağa yönlendirilecek. Yani erken check-in yapıp içeride alışveriş yapıp, rahatlıkla zaman geçirebilirsiniz. 24 ayda tamamlandı bu sistem. Bu da dünyadaki örneklerinden farklı yapıldı. Temel atılırken bunun planı yapıldı. Terminali terminal yapan bagaj bandı, köprüleridir. Bagaj kaybolma oranı yüzde 0’lara kadar inecek. Bağımsız bir bagaj sistemi olacak” diyor.

Dünyada bir ilk: 62 kilometrelik güvenlik çemberi
“Rekorlara imza atan bir havalimanının güvenliği de önemli, bu konuda neler yapılıyor?” şeklinde bir soru da yöneltilen Akçayoğlu, “Dünyada nasıl güvenlik uygulanıyorsa onlar uygulanacak. En iyi güvenlik cihazları alındı. Yüz tarama sistemleri olacak. Şüpheli kişi bu sistemle tanımlanabilecek. Sahipsiz bir çanta olursa hemen bildirilecek. Son teknoloji sistemi burada kullanılacak. Güvenlik konusuna yolcu deneyimi çerçevesinde yaklaşıyor ve bu konuda teknolojinin önemine inanıyoruz. Havalimanın büyük olması teknolojiyi doğru olarak kullanmamızı gerektiriyor. Bu bakımdan İstanbul Yeni Havalimanı’nda mobil işaret, yüz ve ses tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı mümkün olacak. Yanı sıra ilk etapta güvenliğin sağlanması için 3-4 bin arasında güvenlik uzmanı alınacak” diye konuştu. Ve Akçayoğlu, güvenlik konusunda bir ilkin daha yeni havalimanında olacağını kaydederek şu açıklamayı yaptı: "İstanbul Yeni Havalimanı, dışarıyla ilişiğini kesecek güvenlik çemberinin uzunluğu ile de dünyanın en büyüğü olacak. Ataşehir ve Beylikdüzü arasındaki mesafeye eşdeğer uzunlukta bir güvenlik çemberi kurulacak. Öncesinde tespit edilecek şüpheli durumlar. Binanın kompakt olmaması bize avantaj, mesafe var, bağlantı yolları var, tespit daha kolay olacak."

Ulaşım kolaylığı
Yusuf Akçayoğlu ulaşım konusunda da Bakanlığı tarafından yapılan ihale sonrası metro hattının inşasının devam ettiğini söyledi. Akçayoğlu, "Bu hatla Gayrettepe’den İstanbul Yeni Havalimanı’na bir raylı sistem kuruluyor. Böylelikle şehrin merkezinden 25 dakikada yeni havalimanına ulaşımın mümkün olacak. Bunu yanı sıra Kuzey Marmara Otoyolu ve bağlantı yollarının tamamlanması ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı, kolay ulaşılabilir bir durumda olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Avrupa – Anadolu yakası bağlantısı sağlanacak hızlı tren projesi de İstanbul Yeni Havalimanı ile bağlantılı olacak. D20 ile Levent’ten İGA Ana Yerleşkeye 30 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bu güzergahın havalimanı bağlantısı bitince bu süre daha da kısalacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 12:55

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20