banner9

40 Bin Konuta Gübre Elektriği

Çubuk’ta tavuk gübresinden biyogaz üreten tesis genişletiliyor. Tesiste yapılacak revizyonun ardından günde 300 bin ton tavuk gübresi kullanılarak elde edilecek elektrik ile 40 bin konutun aydınlatılabilecek.

40 Bin Konuta Gübre Elektriği
Hürriyet'in haberine göre, Çubuk’ta tavuk gübresinden biyogaz üreten tesis genişletiliyor. Tesiste yapılacak revizyonun ardından günde 300 bin ton tavuk gübresi kullanılarak elde edilecek elektrik ile 40 bin konutun aydınlatılabilecek.
Çubuk’ta bulunan ve tavuk gübresinden enerji üreten biyogaz tesisi, 10 milyon liralık ek yatırımla 40 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde genişletiliyor. Era Yatırım Holding Başkanı Alpay Ünal, Çubuk'ta kurulu bulunan ve tavuk gübresinden enerji üreten biyogaz tesisini genişletmeye karar verdiklerini söyledi. Bu sayede toplam 40 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanabileceğini anlatan Ünal, "Günde 300 ton tavuk gübresinin işleneceği tesisin kurulu gücü 3,1 megavat. Yılda 24 milyon kilovatsaat elektrik üretecek tesis enerjiyi şebekeye aktararak ilçeyi aydınlatmaya devam edecek" dedi.
Ekimde tamamlanacak
Şirket bünyesindeki biyogaz tesisini geliştirme kararıyla halen 20 bin konut için elektrik sağlama kapasitesini ikiye katlamak için kolları sıvadıklarını anlatan Ünal, çalışmaları ekim ayında tamamlamayı planladıklarını söyledi.
Biyogazın artan enerji talebinin sürdürülebilir ve çevreci bir yöntemle karşılanmasını sağlayacak bir kaynak olduğunu vurgulayan Ünal, tesiste tavuk gübresinin tümüyle değerlendirildiğini, kalan az miktardaki kısmının ise granül yardımıyla toprak için kullanıma uygun hale dönüştürüldüğünü ifade etti. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 13:30

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17