banner9

'Akkuyu Nükleer inşaati durdu' iddiası

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali inşaatında çalışmaların durdurulduğu iddialarına Enerji Bakanlığı'ndan yalanlama geldi

'Akkuyu Nükleer inşaati durdu' iddiası
Reuters haber ajansı, Rusya'nın yaptığı Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde inşaat çalışmalarının durdurulduğunu iddia etti. Haberin ardından Rus resmi haber ajansı Ria Novosti resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, Akkuyu NGS çalışmalarının iddialarının aksine devam ettiğini bildirdi.
Akkuyu'da çalışmalar durduruldu haberinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri de Akkuyu NGS AŞ ve Rusya yetkili makamlarından çalışmaların durdurulduğuna dair resmi bir bildirim yapılmadığını belirtti.

RUSYA'YA ÇİFTE DARBE! RUSYA'YA ÇİFTE DARBE!

Reuters'in haberine göre Türkiye'nin 24 Kasım'da Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını durdurdu. Konu hakkında bilgi sahibi üst düzey kaynaklar, iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya'nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtti.
RUSYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER RUSYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER
Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat kapsamında Rusya, dört üniteden oluşacak toplam 4,800 MW kurulu güce sahip Akkuyu Nükleer Santralini 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak.

RUSYA AÇIKLAMASI: AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ'NDEN... RUSYA AÇIKLAMASI: AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ'NDEN...

Konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili, "Rus jetinin düşürülmesinden sonra proje büyük bir belirsizliğe girdi. Ancak Rus şirket projeye şu ana kadar 3,5 milyar dolar civarında bir yatırım yaptı. Sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşulları var. O nedenle Ruslar şu anda fesih konusunda adım atamıyor" dedi.

HER GÜN YENİ BİR KÖTÜ HABER! HER GÜN YENİ BİR KÖTÜ HABER!

Türkiye ile Rusya arasında, jetin düşürüldüğü 24 Kasım'dan bu yana karşılıklı ağır suçlamalar devam ederken Rusya'nın gündeme getirdiği Türk Akımı Doğalgaz Projesi askıya alındı.

RUSYA'NIN İHRAÇ ÜRÜNLERİ NASIL İKAME EDİLECEK? RUSYA'NIN İHRAÇ ÜRÜNLERİ NASIL İKAME EDİLECEK?

Bunun yanı sıra Rusya 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde Türkiye'ye karşı bazı yaptırımlar uygulayacağını açıkladı. Projeye yakın bir kaynak, "Projedeki belirsizlik nedeniyle inşaat sahasında herhangi bir faaliyet yürütülemiyor. Ağır tazminat koşulları da proje sözleşmesinin feshinin önünde büyük engel" dedi.

RUSYA BU ÜRÜNLERİ ALMAYI KESTİ! RUSYA BU ÜRÜNLERİ ALMAYI KESTİ!

Yetkililer ve kaynaklar, sözleşmedeki fesih hükümlerinin ne kadarlık bir tazminatı içerdiğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Yaşanan olaydan sonra mevcut tüm projeler yakından incelenecektir" demiş ancak Akkuyu Projesi'ne özel bir değerlendirme yapamayacağını açıklamıştı.

RUSYA'DAN SONRA O ÜLKEDEN DE AMBARGO KARARI! RUSYA'DAN SONRA O ÜLKEDEN DE AMBARGO KARARI!

Projenin bir belirsizliğe girdiğini ve beklenen gecikmenin artık daha da ileri bir tarihi kapsayabileceğini kaydeden üst düzey bir yetkili, "Kriz ne kadar sürer bilemiyoruz. Rusya projeden çekilmek de isteyebilir. Ama 2022'de santralin devreye alınması artık kolay olmayabilir" dedi.
Kasım ayı ortasında Antalya'daki G20 Zirvesi'nde Reuters'ın sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği görüşmede Akkuyu Santrali'nin yapımı konusunda kararlılığın karşılıklı olarak beyan edildiğini ve santralin 2022 yılında devreye gireceğini düşündüğünü söylemişti. "Rusya projeye devam edemezse diğer seçenekler değerlendirilir. Bu projeyi isteyen ve dünyanın önde gelen başka aday ülkeleri var" diyen aynı yetkili, "Türkiye'nin üçüncü nükleer santral için çalışmaları sürüyor. Bu ortam elbette bu konuda ısrarlı olan Rusya'yı artık seçenek olmaktan uzaklaştırıyor" dedi.

DARBOĞAZDAN ÇIKAMIYOR DARBOĞAZDAN ÇIKAMIYOR

Türkiye'nin ikinci nükleer santralini Japonya-Fransa konsorsiyumu 22 milyar dolar yatırımla Sinop'a yapıyor. Üçüncü nükleer santral için çalışmalar devam ederken ABD, Japonya, Güney Kore, Çin ve Rusya bu projeyi yapmak isteyen ülkeler arasında sayılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2015, 16:19

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17