banner9

Akkuyu Nükleer Santrali, Emlak Fiyatlarını Arttırdı

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santral Projesi, bölgedeki emlak piyasasını da hareketlendirdi.

Akkuyu Nükleer Santrali, Emlak Fiyatlarını Arttırdı
 Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi’nde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santral inşaatı bölgeyi hareketlendirdi. Turizm merkezi Taşucu bölgede yapımı devam eden projede çalışanları nedeniyle adeta Rusya’nın bir ilçesi gibi oldu.

Sözcü’den Ali Ekber Şen’in haberine göre; Taşucu’nun kış aylarında ancak 10 bini bulan nüfusu 20 bini geçerken, gayrimenkul satış ve kira fiyatları tavan yaptı. İlçede gözle görülür inşaat yapımında artış kaydedilirken, bazı ünlü markaların Taşucu'na mağaza açması dikkat çekti.

25 yıldır emlakçılık yapan Mesut Katı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi nedeniyle Taşucu'nda baş döndüren bir hareketlilik yaşandığını söyledi.

Katı, Rus nüfus yoğunluğu sosyal yaşamı önemli ölçüde etkilerken gayrimenkul satış ve kiralama bedellerinin de arttığına vurgu yaptı.

Katı, 180-200 bin liralık dairelerin şu anda 350-400 bin liraya fırladığını, daha önce yaklaşık bin TL olan aylık daire kiralarının 4 bin liraya kadar yükseldiğine dikkat çekti. Daha önce kimsenin yüzüne bakmadığı Kum Mahallesi’ndeki evlerin şu anda 3 bin liraya kiraya verildiğini vurgulayan Katı, “Bu mahallede sıfır evlerin kirası ise 4-5 bin lira. Öğrencilere 500-600 TL'ye kiraya veriyorlardı. Bin TL'ye en güzel, en lüks evde oturabiliyordun. Şimdi bunun 3-5 katı oldu. Yöre halkı çok sevinçli, yöre halkı paraya bakıyor. Evleri değerlendi, malları değerlendi. Kat karşılığı müteahhitten üç beş daire aldılar. Daha önce kat karşılığı en fazla yüzde 30 verilirken şimdi yüzde 50 veriliyor.” dedi.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise konutun az olması nedeniyle oluşan talepten dolayı Taşucu’nda inşaata korkunç bir talebin olduğunu vurguladı. Arza talebin cevap verememesi nedeniyle arsa, daire ve kira fiyatlarının çok yükseldiğini anlatan Kaynar, şu değerlendirmede bulundu:

“Rus nüfus yoğunluğu Taşucu'ndaki gibi olmasa da Silifke'de de var. Taşucu ile Silifke arasındaki bir bölgeye kurulacak 3 bin konutluk Rus yerleşim merkezi proje aşamasındadır. Bu proje gerçekleştiği an biraz durma olur. Talep yüzde 80-90 azalır. Projenin çok hızlı ilerleyeceğini tahmin ediyorum. En fazla 1-2 yıl içinde bitirirler çünkü çok hızlı yapıyorlar. Taşucu’nda talepten ve konutun az olmasından dolayı yeni büyük inşaatlar yapılmaya başlandı. İnşaata korkunç bir talep oldu.”

Daha önce 6 mahallesi olan Taşucu'nun Yerel Yönetimler Yasası ile Silifke'ye bağlandığını hatırlatan Muhtar Adnan Uysal da nükleer santralden kaynaklı ilgi nedeniyle cazibe merkezi durumuna geldiklerini ancak önemli ölçüde alt yapı sorunları bulunduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 11:00

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20