banner9

Ankara’daki Bir İmar Planı Daha İptal Edildi

ŞPO Ankara Şubesi’nin açtığı davayla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin AKP yönetiminde olduğu 2018 yılında hazırlanan bir imar planı daha iptal edildi.

Ankara’daki Bir İmar Planı Daha İptal Edildi
 TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) AKP yönetiminde olduğu 2018 yılında hazırlanan bir imar planının daha iptal edildiğini duyurdu.

BirGün’de yer alan habere göre; ŞPO Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamada, “Eski ABB Başkanı Melih Gökçek döneminde hazırlanan, Ankara'nın dört bir tarafını hızla imara açarak rant elde etme amacı taşıyan planlama faaliyetlerinden biri olan ve iptal edilen 2038 Ankara Çevre Düzeni Planına dayanarak hazırlanan Kuzeybatı Ankara ve Belören İmar Planları, Odamızın açtığı davalar sonucunda iptal edilmiştir.” denildi.


Kuzeybatı Ankara ve Belören İmar Planları’nın Ankara 11. İdare Mahkemesi tarafından şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine, imar mevzuatına ve kamu yararı ilkesine aykırı bulunarak iptal edildiği de belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Kentlerimizin tarım arazilerini ve meralarını yutarak, nüfusun ihtiyacını değil rantı odağına alarak, kentlerimizi betona boğacak ve kentlerin ekolojik dengesinin bozulmasına neden olacak tüm planlama faaliyetlerinin takipçisi olacağımızı ve kentlerimizi ranta, talana karşı kamu yararı adına tüm alanlarda savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2021, 10:12

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20