banner9

Artvin’de Ağaç Kesimine Tepki

Artvin'in Ardanuç ilçesinde bir dal kesmenin bile yasak olduğu ormana ‘Yasak Orman’ adını veren yöre halkı, gençleştirme yapıldığı öne sürülerek ağaç kesimi yapılmasına tepki gösterdi.

Artvin’de Ağaç Kesimine Tepki
 Artvin’in Ardanuç ilçesi Kapıköy’de ormanlık alanda hasta ve yaşlı ağaçlar kesilerek gençleştirme çalışması yapılmaya başlandı. Ancak köylüler, Orman İşletme Müdürlüğü’nün gençleştirme çalışmalarını özel bir şirkete verdiğini ve şirketin de geliş güzel ağaçları sıradan kestiğini ileri sürdü.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; ağaçların kesilmesine isyan eden yöre halkı, daha önceden ormanların bilinçli ve denetim yapılarak gençleştirildiğini belirterek tepki gösterdi. Taşeron şirketler tarafından ağaçların gelişi güzel kesildiğini belirten köylüler, “Maalesef ülkemizdeki ormanlarımız ya kasten yakalıyor ya da kesiliyor. Tüm orman alanlarında adeta orman kesim seferberliği ilan edilmiş durumda. Bu kesimler orman katliamına dönüşmüş durumda.” diye konuştu. Bu nasıl gençleştirme

Gençleştirme ve orman bakımı adı altında ağaçların katledildiğini dile getiren Kapıköy halkı, köyün üst tarafında bulunan ormanın köyü heyelandan koruduğunu belirterek, “Biz ormanlarımız sayesinde 2000 rakımında, bu dağlarda yaşamımızı sürdürüyoruz. Eğer bu Ormanlar olmazsa biz burada yaşayamayız. Biz buraya yasak orman adını vermişiz. Bunun nedeni buradan bir dal bile kesmek yasak olduğu içindir. Ancak ne yazık ki şu anda Ormanımızın hunharca kesildiğini görüyoruz. Bu kesimin bir an önce durdurulmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2020, 11:54

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20