banner9

Bakan Kurum: TOKİ kanalıyla sanayi tesisleri yapacağız

Bakan Kurum, TOKİ kanalıyla üretim ve istihdamı artırabilmek adına küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri yapacaklarını açıkladı.

Bakan Kurum: TOKİ kanalıyla sanayi tesisleri yapacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla üretim ve istihdamı artırabilmek adına küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri yapacaklarını açıkladı.

Bakan Kurum, katıldığı bir televizyon programında bu yıldan itibaren, Ankara ve İstanbul’da vatandaşların uygun şartlarda konut yapabilmelerine imkan sağlamak amacıyla Hazine arazilerini satışa çıkaracaklarını belirtti.

Vatandaşların kiranın da altında ödeyecekleri taksitlerle ev sahibi olacaklarını söyleyen Kurum, evi olmayanlar ve şehit ailelerine uzun vadede destek olabilmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Altyapılı konut arsaları ürettiklerinden de bahseden Kurum, bunları uzun vadede satışa çıkaracaklarını, vatandaşların tek ya da büyük parselde talep örgütlenmesiyle birleşerek, müteahhitlerle anlaşarak ya da kendi başlarına evlerini yapabileceğini dile getirdi.

Kurum, İstanbul’da Çatalca, Tuzla ve Başakşehir bölgelerinde sosyal konut projeleri yapacaklarını aktardı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) kanalıyla üretim ve istihdamı artırabilmek adına, küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri yapacaklarını aktaran Kurum, “Talep örgütlenmesi şekliyle illerden gelen talebe göre belirlediğimiz alanlarda sanayi sitelerimizi yapacağız. Kura yöntemiyle bu sanayi sitelerini 15-20 yıl vadeye varan çok az peşinatlarla o iş yerinin kirasını öder gibi temin edecekler. Bu yıldan itibaren başlayacağız. Ağustos ayında inşallah Cumhurbaşkanımız milletimizle bu projeyi paylaşacaklar” açıklamasında bulundu.

Kira artışları konusuna da değinen Kurum, “İstanbul’da kiralar, ortalama 6 bin lira mı oldu?” sorusu üzerine, böyle bir tespitin söz konusu olmadığını, Türkiye’de bugün alt, orta ve üst gelir gruplarına hitap eden konutlar bulunduğunu söyledi.

Mevcut kanunda, evin kira değerinin, rayiç değerinin 20 yıllık karşılığı olabileceğinin, yıllık TÜFE ortalamasının üzerinde bir zam yapılamayacağının çok net şekilde tarif edildiğini vurgulayan Kurum, ev sahiplerinin “fırsatçılık” yaparak TÜFE ortalamasının üzerinde artış yapmaya çalışması halinde kiracıların bu durumu mahkemelere taşıyabileceğini ifade etti.

Kurum, böyle bir durum yaşayan vatandaşların bunu kendilerine bildirmeleri halinde hukuki süreci başlatacaklarını kaydetti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, bazı basın kuruluşlarında çıkan, “Türkiye, Avrupa’da en fazla çöp ithal eden ülke” yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, atık ithalatının Türkiye’de Çevre Kanunu’na göre yapıldığına işaret etti.

Atık ithalatı yapacak firmaların bakanlıklarına başvurmaları halinde Çevre Kanunu çerçevesinde doğaya, çevreye zarar vermeyecek şekilde işletmenin incelendiğini ve faaliyet belgesi verildiğini anlatan Kurum, çevreye zarar verecek hiçbir maddenin ham madde olarak ithal edilemeyeceğini vurguladı.

Yaşanan iklim değişikliğine dikkati çeken Kurum, şöyle konuştu “Kaynaklarımız sınırsız değil, doğaya sahip çıkmamız gerekir diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız inşallah yarın 2053 vizyonumuzu açıklayacak. 2053 vizyonumuzda tüm sektörler bazında yapılması gerekenleri, hedefleri belirleyecek ve bu çerçevede bir çalışma yürütüyoruz. Yeşil kalkınma diyoruz. Döngüsel ekonomi diyoruz. Döngüsel ekonomi ne demek? Al-kullan-at değil. Bu kağıtlarımızı, ağaçlarımızı, metalleri, camları, demiri, her şeyi yeniden dönüştürmek zorundayız. Al-kullan-dönüştür anlayışına, döngüsel ekonomiye geçmek zorundayız.”

Kurum, Çevre Mevzuatı’nın hiçbir şekilde karışık atık getirilmesine müsaade etmediğinin altını çizerek, “2021’de 12 milyon 700 bin ton metal gelmiş. Bu malzemelerin hepsi eritilmiş, ham madde olarak kullanılmış, üretim yapılmış, katma değer sağlanmış ve piyasaya arz edilmiş, kullanılmış yeniden” bilgisini verdi.

Türkiye’ye geri dönüşümü olmayan herhangi bir maddenin gelemeyeceğini, ham madde olabilecek ürünlerin, atıkların konulan kotaya göre geldiğini vurgulayan Kurum, “(Vatandaşlarımız) Müsterih olsunlar, hiçbir şekilde Çevre Mevzuatı’na uymayan atık ülkemize gelemez, gelmesine müsaade etmeyiz” dedi.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20