banner9

Beğendik Köyüne Mıcır Ocağı Yapılmak İsteniyor

Devlet Demiryolları, Keşan’ın Beğendik köyüne mıcır ocağı yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Sahada dinamit kullanılarak çalışılması planlanıyor.

Beğendik Köyüne Mıcır Ocağı Yapılmak İsteniyor
 Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Edirne’nin Keşan ilçesi Beğendik köyüne “Bazalt (mıcır) ocağı ve kırma - eleme tesisi” yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, projenin tarım ve mera alanları üzerine yapılmak istendiğini belirterek itiraz edeceklerini açıkladı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; proje tanıtım dosyasında, alanda önceki yıllarda madencilik faaliyeti yapıldığı ve daha sonra ruhsatın iptal olmasıyla sahanın terk edildiği anlatıldı. Proje kapsamında 6.66 hektar ocak alanında patlatma yönetimi ile çalışılacağı belirtilen dosyada sahada yıllık 1 milyon 800 bin ton mıcır üretimi planlandığı belirtildi.


Yıllık 390 bin kapasiteli Kırma - Eleme Tesisi kurulmasının planlandığı da ifade edildi. Proje kapsamında üretilen malzemenin tamamının Çerkezköy - Kapıkule Demiryolu yapım projesinde kullanılacağı belirtilen dosyada proje inşaatının tamamlanmasının ardından faaliyetin durdurulacağı başka proje planlanması durumunda tekrar faaliyete geçeceği anlatıldı.

Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, “Etrafında çiftlikler var. Tarım alanlarının içine de giriyor. Dinamit ile çalışacaklar. Dinamit patlaması bizim burada deprem etkisi yaratır. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. İtiraz etmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 11:07

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20