banner9

Deprem de binalar neden çöküyor?

Deprem'de binaların yıkılmasına neden olan temel unsurlar

Deprem de binalar neden çöküyor?
 Bildiğiniz üzere, Betonarme çok ciddi bir bilim dalıdır. Yüksek matematik bilmek, statik bilmek, malzeme ve uygulamasını bilmek ve tecrübe ile donatılmış olmak gerekir.

Oysa; Bu güne kadar; inşaat Yapanların büyük bir bölümü (%99 dan daha fazlası) meslekten olmayan insanlar tarafından yapılmıştır.

Depreme kadar güvenle ayakta duran bir bina depremde yüklerin misli misli artması ile bir anda güvensiz hale gelir..

Nasılsa kalp ameliyatınızı kardiologlar,Sünizit,bademcik,kulak ameliyatınızı, Kulak burun boğaz mütehassısları, beyin ameliyatınızı beyin cerrahları yapıyorsa; Yapılarınızı da inşaat mühendisleri yapmış olmalıdırlar.

Ortopedi yerine kırıkçıya, mühendis yerine yetişme taşeronu yada müteahhiti tercih eden toplumlarda bu acı son kaçınılmazdır.

Bu çalışmalarımızı bunlar bir daha yaşanmasın diye yazmak istedik.

Profosör olabilirsiniz, Doktor olabilirsiniz, Eğitimli olabilirsiniz ancak lütfen kendinizi sorgulayın lütfen; Oturduğunuz ev kira olsun yada sahibi olun, mutlaka barınacak bir evde oturuyorsunuz. Oturduğunuz ev ne kadar güvenli? Bu evi yapan bir mühendismiydi , yoksa şehrin ileri gelen müteahhitlerinden birimi yapmıştı? Yoksa müteahhit de bu evde oturuyor diye kendinizi güven içinde mi hisetmiştiniz?

Ayrıca hem ev alırken,ev kiralarken hemde inşaat yaptırırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ilerideki sayfalarda bire bir örnekleri ile bulacaksınız. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 10:53

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20