banner9

Deprem Konutları Meclis Gündeminde

İzmir Bayraklı’da TOKİ konutlarının kolonlarının parçalanması, Meclis’e taşındı. İzmir Milletvekili ve TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “TOKİ’nin yürüttüğü bu projeler denetlenmiyor mu?” diye sordu.

Deprem Konutları Meclis Gündeminde
 TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir Barosu, geçtiğimiz günlerde Bayraklı’da TOKİ tarafından yürütülen dönüşüm çalışmalarındaki binaların özensiz yapıldığını ve denetlenmediğini duyurmuştu. Yapımı süren bir binanın kolonların parçalandığını gösteren fotoğraflar sosyal medyada da paylaşılmış, büyük tepki çekmişti.

BirGün’de yer alan habere göre; sağlıksız, dikkatsiz ve özensiz yapılan bu imalatların başka can ve mal kayıplarına neden olabileceğine dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, şunları kaydetti:


“Biz yeni inşa edilecek konutların daha sağlıklı, güvenli ve dayanıklı olacağını umuyorduk. TOKİ gibi bir yatırımcı kamu kurumunun amacında; ‘kaliteli, nitelikli ve depreme dayanıklı konut stoku oluşturmaktır’ ifadesi bulunuyor. Söz konusu amacıyla çelişen bir duruma dair ciddi bir iddia var. İzmir’de TOKİ tarafından yapılan konutlarda basına da yansımış olan fotoğraflar kamuoyunu hayli tedirgin ediyor. Bu tedirginliğin ortadan kaldırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi adına Bakan Kurum’u açıklama yapmaya davet ediyorum.”

Sındır, önergesinde Bakan Kurum’a “Yapımına başlanan projelerin denetimi kimler tarafından ne sıklıkla gerçekleştirilmektedir/gerçekleştirilecektir?” diye sordu.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 12:21

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20