banner9

Dikkat! Deprem Tehlike Durumları Değişti

Son zamanlarda sıklıkla görülen depremlerin ardından yapılan incelemeler sonucunda Prof. Dr. Ali Osman Öncel, ”Türkiye özelinde deprem tehlike durumları değişti” açıklamasında bulundu. Deprem tehlike haritasının yenilenmiş bir şekilde e-devlet üzerinden erişime açıldığı da belirtildi.

Dikkat! Deprem Tehlike Durumları Değişti
Bölgelerin Deprem Tehlike Durumları Yenilendi
Bilhassa gayrimenkul satın alma niyetinde olan kişiler için önemli olan bir gelişme yaşandı. Türkiye için bir gerçek olan deprem tehlike durumları değişirken alınacak yapılar içinde farklılıklar ortaya çıkabilir. Gayrimenkul satın alma durumunda olanlara ise bina zemininin sağlamlığına göre tercihte bulunulması öneriliyor. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Ali Osman Öncel’in açıklamaları şok etkisi yarattı. Eski ve alışılmış olan deprem bilgileriyle tehditlerin geçerli olmadığını söyleyen Öncel, tüm süreçlerde artık yenilenen deprem haritasına bakılmasını tavsiye ediyor. 1 Ocak 2019 itibariyle yenilenen deprem haritasına herkesin kolaylıkla ulaşabilmesi de söz konusu. Yeni yönetmeliklere göre jeofizik zemin incelemesi de artık zorunlu durumda. Zeminin 30 metreye kadar direnç anlamında incelenmesi mecburi hale getirildi.
Dikkat! Deprem Tehlike Durumları Değişti
Türkiye İçin Deprem Gerçeğinde Zemin Kalitesi
Avrupa’da deprem riski en yüksek ülke konumunda bulunan Türkiye’de bu işin ciddiye alınması gerektiği de kaydediliyor. Öncel, deprem haritasında birçok yerde önemli değişiklikler görüldüğünü de dile getirdi. Bununla birlikte deprem fayına yakın veya uzak olunmasını belirleyici olabileceğini söylüyor. Ancak buna ilave olarak sağlam bir zemine sahip yapıların çok daha dayanıklı olduğunun da altını çiziyor. Zemin kalitesinin kötü olması ise en ufak depremlerde dahi telafisi imkansız zararları ortaya çıkarabiliyor. Deprem tehlike durumları ile ilgili bilgiler paylaşan Öncel’e göre herkesin mutlak surette zemin yapılarına bakmasını elzem buluyor. 

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 18:52

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17