banner9

Elazığ'da 8 Bin Konut Yılsonuna Kadar Teslim Edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Elazığ'da depremzedeler için inşa edilen konutlarla ilgili, "1000 konutumuzu teslim aşamasına getirdik ve yılsonuna kadar 8 bin konutumuzu teslim edeceğiz." dedi.

Elazığ'da 8 Bin Konut Yılsonuna Kadar Teslim Edilecek
 Elazığ'daki temaslarını sürdüren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından Bizmişen Mahallesinde inşası süren konutlarda inceleme yaptı, örnek daireyi gezdi.

Elazığ'da da 24 Ocak'ta meydana gelen, 41 kişinin yaşamını yitirdiği depremden hem Elazığ'ın hem Malatya'nın ciddi anlamda etkilendiğini dile getiren Kurum, Elazığ genelinde yaklaşık 18 bin 500 bağımsız bölümden oluşan ağır hasarlı, yıkık ve acil yıkılması gereken yapılara ilişkin de projeleri başlattıklarını kaydetti.

Bunun yaklaşık 3 bin bağımsız bölümünün köylerden oluştuğunu dile getiren Kurum, köylerde talebe göre, isteyene tek katlı, konutlar inşa etmeye başladıklarını aktardı.

İlk temelin 14 Şubat'ta atıldığını dile getiren Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dilek apartmanının olduğu Sürsürü Mahallemizde 14 Şubat'ta temelini attığımız projemizin inşaatını tamamladık. Bizmişen dediğimiz içinde bulunduğumuz alanda da yaklaşık 760 konutluk projemizi tamamladık. 1000 konutumuzu teslim aşamasına getirdik ve yılsonunu kadar inşallah 8 bin konutumuzu aynı yatay mimari anlayışıyla, mahalle kültürünün yaşatılacağı çerçevede teslim edeceğiz. Elazığ'daki deprem dönüşümü hamlemize baktığınızda şu anda belki dünyada örnek gösterilecek, bugüne kadar Toplu Konut İdaremizin başlatmış olduğu sayı bakımından da en fazla konut projesi olma özelliği taşıyor. 18 bin 500 konutun tek seferde aynı ilde yapıldığı bu çerçevede en büyük proje olma özelliği taşıyor."


Kurum, çalışmaları koordine halinde yürüttüklerini belirterek, "Söz verdiğimiz gibi inşallah 1 yıl içinde konutlarımızı etaplar halinde bitireceğiz." diye konuştu.

Kurum, Elazığ'da belediyelere alt yapı çalışmaları için yaklaşık 33 milyon lira hibe desteği sağladıklarını da belirtti. 21 milyon liralık alt yapı projelerinin devam ettiğini anlatan Kurum, bunun dışında Elazığ'da tüm kanalizasyon, yağmur suyu gibi alt yapı projesine ilişkin 640 milyon lira tutarında bir finansmanı da uluslar arası kuruluşlardan sağladıklarını dile getirdi.

Kurum, "Hem Elazığ hem Malatya'da yapılan işlerin mali tutarı yaklaşık 7 milyar lira. İnşallah bu projeleri gerçekleştirdiğimizde Elazığ'ımızı ihya ve inşa etmiş olacağız." diye konuştu.

Tamamlanan konutlar etaplar halinde teslim edilecek
Bakan Kurum gazetecilerin sorusu üzerine Dilek Sitesi'nin olduğu, 15 kişinin hayatını kaybettiği alandaki konutların tamamlandığını, geçici kabullerini yaptıklarını artık iskan aşamasına geldiğini söyledi.

Gelecek hafta itibarıyla konutların teslimlerini yapacaklarını belirten Kurum, belirlenecek hak sahiplerine ilde tamamlanan konutların etaplar halinde teslim edileceğini aktardı.

Kurum, şöyle devam etti: "Elazığ'da da, Malatya'da da konutlarımız vatandaşımızın ödeyebileceği şartlarda olacaktır. Vatandaşımız bu konuda müsterih olsun. Yapılması gereken her türlü desteği bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapıyor olacağız. Her türlü felakette biz bir ve beraber olmayı bilen bir milletiz. Böyle bu ülke oluyor, böyle bayrağınıza, ezanınıza sahip çıkabiliyorsunuz. İnşallah bu birlik ve beraberliğimiz sürdüğü sürece de hem bölgemizde hem de dünyada güçlü ülke olmaya devam edeceğiz."

Kırsalda inşa edilen konutları değerlendiren Kurum, Değirmenönü köyündeki konutları incelediklerini, muhtar ve oradaki hak sahibi vatandaşlarla da görüştüklerini ifade etti. Konutların depreme dayanıklı olduğunu aktaran Kurum, "Çok rahat üç çocuklu ailemizin yaşayabileceği standartlarda evler yapıyoruz. Gelen talep doğrultusunda bu projeleri gerçekleştiriyoruz. Hem vatandaşımız hem muhtarımız projeden memnuniyetlerini dile getirdiler. İnşallah bu çerçevede de projelerimizi yürütüyor olacağız." diye konuştu.


Kurum, hak sahipliği konusunda da çalışmaların tamamlandığını, bu ay sonu itibarıyla da yapılacak çalışma ile neticelendirilerek, vatandaşın bu konuda bilgilendirileceğini kaydetti.

Şantiye alanını ziyaret etti
Bakan Kurum, kentteki temasları kapsamında sosyal donatıları ile 2 bin 251 konut, 286 iş yeri, cami, karakol ve 2 fırının inşa edileceği Abdullah Paşa Mahallesi'ndeki şantiye alanını da ziyaret etti.

Çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Kurum, daha sonra Sürsürü Mahallesi'nde yapımı tamamlanan 179 konuttan oluşan proje alanını gezdi.

Mustafa Paşa Mahallesi'nde yapımı süren deprem dönüşüm konutları ile Rüstem Paşa Mahallesi'nde temel çalışmaları devam eden toplu konut alanlarını da inceleyen Kurum, yolda karşılaştığı depremzedelerle sohbet ederek taleplerini dinledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 11:12

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20