banner9

Ev sattıran gökdelen!

İstanbul Ümraniye’de lüks bir sitede yeşil alan olarak gösterilen parsele 35 katlı gökdelen yapılmaya başlanması site sakinlerinin tepkisini çekti...

Ev sattıran gökdelen!

İnşaat alanının evlerini satın aldıklarında kendilerine park olarak gösterildiğini savunan site sakinleri, toplu halde evlerini satılığa çıkardı

Ev sattıran gökdelen!

İstanbul Ümraniye’de lüks bir sitede çocuk parkı olarak kullanılan yeşil alana inşaat firmasının 35 katlı gökdelen yapmasına itiraz eden site sakinleri inşaatı engelleyemeyince toplu halde evlerini satma kararı aldı. Ev sahiplerinin astığı “Mağdurlarından komple satılık Avangarden sitesi” yazılı afiş, inşaat firmasının mahkeme yaptığı başvuru sonrası kaldırıldı.


‘Kimse oturmak istemiyor’

Siteyi yapan inşaat firmasının tanıtım broşürlerinde de alanın yeşil alan olarak göründüğünü söyleyen site sakini T.K. yaşananları şöyle anlattı:
“Burada büyük bir hukuksuzluk var. Bu evler bize satılırken çocuk parkı olan alanın yeşil alan olduğu ve site sakinlerine ait olduğu söylenmişti. İçinde çocuk parkının bulunduğu yeşil alan dışında birkaç yer için belediyeye verilmiş. Buralara cami yapıldı. Firma zararı karşılamak için park olan alana 35 katlı bir gökdelen yapmayı amaçlıyor. Parkı yıktılar, arkadaşlarımıza saldırdılar. Direnen arkadaşlarımızla evlerimizi satma kararı aldık. İlan verdik ama kimse böyle bir sitede oturmak istemiyor” dedi.
Bir başka site sakini M.G. “Alan hakkında inşaat firmasının bize 2009’da gönderdiği metinde ‘6785 nolu parsel yapılaşmaya kapalıdır. Şirketimizin bu parsel ile tasarrufu; bu alanın tamamen site sakinlerinin kullanımına bırakılması yönündedir’ ifadeleri yer alıyor. Firma protestolarımıza karşı ortak alanda kullandığımız suyu da kesti” diye konuştu.

‘Bilerek yanlış yönlendiriyorlar’

İnşaat firmasından, konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: “Sinpaş
Avangarden sitesinin komşu parselleri olan arsamızda inşa edeceğimiz projemizin 24.03.2017 tarihinde ruhsatı alınmıştır. Arsamıza site sakinleri iş makineleriyle izinsiz girmiş ve sonrasında müteahhit firmaya bağlı güvenlik görevlileri ile tarafınıza ulaşan görüntülerdeki olaylar yaşanmıştır. İyi niyet çerçevesinde çözülmesini dilediğimiz, bunun için uzun süre çaba sarf ettiğimiz halde, kendi parselimiz üzerinde provakatif davranışlarla müteahhit firmamızın çalışanlarının iş ve çalışma faaliyetleri engellenmiştir. Israrla “Burası yeşil alan olarak satıldı” denilerek kamuoyuna bilerek yanlış iddialarda suçlamalarda bulunuyorlar. Onlara satılan bağımsız bölümler başka parsellerde bulunmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 10:07

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20