banner9

'Faizlerin düşmesi çok yerinde, konut alımı artar'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirimini memnuniyetle karşılayan konut sektörü temsilcileri, bu kararın da etkisiyle satışların ikinci çeyrekten itibaren daha da hızlanacağını belirtiyor. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Merkez Bankası'nın faiz kararının çok yerinde olduğunu söyleyerek, konut alımının artacağını ifade etti

'Faizlerin düşmesi çok yerinde, konut alımı artar'
Sektör temsilcileri, konut satışlarının geleceği ve TCMB'nin gecelik  marjinal fonlama faiz oranını (faiz koridorunun üst bandı) 25 baz puan  düşürmesine ilişkin görüşlerini AA muhabiri ile paylaştı.
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye  genelinde konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 artarak  101 bin 703'e çıktığını anımsattı.
"Yılın ilk çeyreğinden sonra artış hızlanarak devam edecek." diyen  Ağaoğlu, Türkiye'de yaşanan terör gibi bazı olumsuzlukların geçici olduğunu,  terörün dünyanın her yerinde yaşanabildiğini söyledi.
Ağaoğlu, yakın zamanda Avrupa'da meydana gelen saldırıları  hatırlatarak, terörün Türkiye'ye özgü olmadığını, yatırımcının bu konuda sektöre  ve ülkeye güvenmesi gerektiğini vurguladı.
Yılın ilk ayına hafif düşüşle başlayan konut satışlarının yeniden  artıya geçtiğini anlatan Ağaoğlu, "Olumsuz olayların etkisi de geçecek ve  vatandaş konut alımında daha çok harekete geçecek. 2016'nın ilk çeyreğinden sonra  ivmenin yeniden artarak devam edeceğini düşünüyorum. Yılın sonunda 1,5 milyona  çok yakın bir satışın gerçekleşeceğini düşünüyorum." öngörüsünde bulundu.
Ağaoğlu, faizlerin düşüşünün çok yerinde bir karar olduğunu, gelecek  ay da faiz indirimi beklediğini dile getirerek, "Faizlerin düşmesi gerçekten  yerinde oldu. Satışların hızlanmasında bunun da etkisi olacaktır. Türk insanının  konut talebi çok fazla. Faizler aşağı indiğinde erişim kolaylaşıyor. Dolayısıyla  iç pazar canlanıyor. Dışta da talep var. Bu sayede güzel rakamlar bekliyorum."  ifadelerini kullandı.
'TÜRKİYE BÖLGENİN YILDIZI OLACAK'
YDA Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, şu anda  Türkiye ve dünyada geçici bir sıkıntılı dönemden geçildiğini belirterek, 2007'den  bu yana dünyanın küresel krizi tamamen atlatamadığını söyledi.
Bu konunun yanı sıra Türkiye'nin avantajlı jeopolitik konumunun bazen  dezavantaja dönüşebildiğini ifade eden Arslan, zaman zaman bölgesel güvenlik  riskleri nedeniyle yatırımcıların negatif etkilenebildiğini aktardı.
Arslan, "Ancak reel değerlendirme yapmak lazım. Bu ülkeye,  ekonomisine, insanına, yöneticilerine güvenmek lazım. Biz çok güveniyoruz.  Türkiye pozitif büyümesini tüm olumsuzluklara rağmen sürdürüyor. Ayrıca konut  açısından Türkiye'de gerçek manada arz-talep dengesi var." dedi.
Bu arz-talep dengesinin batı ülkelerinde ve gelişmiş piyasalarda  görülmediğine dikkati çeken Arslan, Türkiye'de hala konut açığı ve talebi  bulunduğunu vurguladı.
Arslan, Türkiye'nin uzun vadede bölgenin yıldızı olacağını, bu nedenle  Türkiye'ye ciddi manada yabancı ilgisi olduğunu kaydetti.
'FAİZLER DÜŞERSE SATIŞLAR PATLAR'
Konut satışlarında artışın devam edeceğini anlatan Arslan, "Doğru  proje, doğru lokasyon, doğru firma-yatırımcı ve doğru fiyatlama bir araya gelince  Türkiye'de gayrimenkul sıkıntı olmaz. Satışların 1 milyon 400 bine yaklaşacağını  düşünüyorum." diye konuştu.
Arslan, faiz indiriminin çok pozitif bir gelişme olduğunu ve hemen  kredilere yansımasını beklediklerini belirterek, "Tüketiciler aylık kredi faiz  oranının yüzde 1'in altında olmasını istiyor. Yani aylık yüzde 0,99 bile olsa çok  farklı bir algı oluyor. Ben konut kredilerinin aylık yüzde 1'e düşmesi halinde  konut satışlarında patlama yaşanacağını düşünüyorum. İnşallah TCMB bu faiz  indirimlerine emin adımlarla devam ederse yansımalarını hemen göreceğiz."  görüşünü paylaştı.
'KREDİ KULLANANLAR ARTACAK'
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı  Aziz Torun, yatırımcının gayrimenkule özel ilgisi olduğunu, burada konut dışında  gayrimenkul ürünlerine de ilgi gösterildiğini söyledi.
Yatırımcının "Bir gayrimenkul alayım, yatırım olsun" diye düşündüğünü  dile getiren Torun, gayrimenkul sektörünün geniş bir alanı kapsadığının altını  çizdi.
Torun, faiz indiriminden memnuniyet duyduklarını vurgulayarak,  "TCMB'nin bu açıklaması rakamsal açıdan olmasa da psikolojik olarak önemli.  Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranının yüzde 10'a  düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi  yaygınlaşacaktır." ifadelerini kullandı.
'FAİZLER YÜZDE 1,1'E DÜŞECEKTİR'
DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali dumankayaABD Merkez Bankasının  (Fed) kararından sonra TCMB'nin de faiz indirime gitmesinin önemine dikkati  çekerek, "Bundan sonra bankaların konut kredi faiz oranlarını düşürmesini  bekliyoruz." dedi.
Konut kredisi faiz oranlarının şu anda yüzde 1,20'lerde olduğunu  anımsatan Dumankaya, ilk fırsatta beklentilerinin bu oranın yüzde 1,10'a düşmesi  olduğunu aktardı.
 Dumankaya, "Faiz oranının düşmesiyle daha çok kitle kredi kullanır.  Çünkü yüzde 0,80'lerden buralara geldi. O zaman daha rahat kullanılıyordu.  Oranların düşmesi satışlara pozitif yansıyacaktır." şeklinde konuştu.
   

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 14:21

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17