banner9

Fatsa’daki Altın Madeni Çalışma Alanını Genişletiyor

Fındık bahçeleri ile ormanları 4 yılda yok eden altın madeni, daha da geniş alanlara yayılmayı planlıyor.

Fatsa’daki Altın Madeni Çalışma Alanını Genişletiyor
 Dünyanın en değerli fındıklarının yetiştiği, kestane balıyla ünlü Karadeniz'de siyanür dehşeti yaşanıyor. Ordu'nun Fatsa İlçe merkezine 10 dakika mesafedeki siyanürlü altın madeni korkusu giderek büyüyor. Şirket çalışma alanını her yıl genişletiyor.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; İngiliz Stratex firması ve Bahar Madencilik ortaklığıyla yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan görüntüler Karadeniz'in yemyeşil iki bin dönümlük alanını çöle çevirdi. 4 yıldır faaliyette olan şirket maden arama bölgesini genişletebilmek için kestane ormanı ve fındık bahçesini katletme hazırlığı içinde. Kaz Dağları'nda olduğu gibi Ordu'da da yüzlerce arama ruhsatı dağıtıldı. 58 bin dönümlük bir alanda siyanürlü altın üretimi planlandı.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaşı, devletin resmi rakamlarıyla konuşuyor: “Konuya ilişkin Ordu Valiliği'nin 2018 ve 2019 analiz raporları elimize geçti. Buna göre bölgedeki içme sularında bulunan ağır metaller 0-200 mg olması gerekirken, bu oran 2018 analiz raporunda 1723 mg olarak tespit edilmiş, 2019 raporundaysa 3460 mg'a yükseldiği görülmüştür.”

Fatsalıları nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarmaya çalışan Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, diğer yandan çok önemli bir çalışmaya imza attı. Siyanürlü madenin etkilediği alanlardan numuneler alıp, Kanada'ya analiz için gönderdi. İlk gelen haberler dehşet verici. Sonuçlar tüm Türkiye'yi ilgilendiriyor. Dernek 16 Mart'ta yapılacak geniş katılımlı bir toplantıyla bu raporun sonuçlarını açıklayacak. Odabaşı, “Bu rapor hazırlandığında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyor.

Gerçek altın: Fındık
Dünyada üretilen 1 milyon ton fındığın 700 bin tonu Türkiye'de üretiliyor. Türkiye'deki üretimin yüzde 30'u yani 214 bin tonu ise Ordu çıkışlı. Sadece Fatsa- Ünye havzasındaki yıllık üretim miktarı 107 bin ton. Fındığın ülkemize ihracat getirisi 2 milyar dolar civarında.

Bal, altından değerli
Ordu'da bal üretimi Türkiye'de ikinci sırada. Balın sağladığı katma değer 510 milyon TL yani yaklaşık 100 milyon dolar. Altın madeni ise 5 yılda devlete 9,2 milyon dolar katma değer sağlıyor. Bir şirket için Türkiye'nin can damarı olan tarımsal değeri riske atılıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 11:02

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20