banner9

Helikopter Arızası Bilindiği Halde Giderilmemiş

Hatay’da 5 Eylül’de ormanlık alanda çıkan ve 4 gün boyunca kontrol edilemeyen yangınla ilgili hazırlanan raporda, bir yangın söndürme helikopterinin arızalı olduğu bilinmesine rağmen tamir edilmemesi ihmal olarak değerlendirildi.

Helikopter Arızası Bilindiği Halde Giderilmemiş
 Hatay’ın Samandağ ilçesinde 5 Eylül’de ormanlık alanda çıkan ve 4 gün boyunca kontrol edilemeyen orman yangınıyla ilgili rapor hazırlandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Ali Öztunç ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal, Adana milletvekilleri Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin, Hatay il ve ilçe örgüt yöneticileri 10 - 11 Eylül tarihlerinde yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından Ali Öztunç tarafından hazırlanan raporda yangın kapsamında yaklaşık 3 bin 500 hektarlık orman alanının yok olduğu vurgulanarak yangına geç müdahale edildiği öne sürüldü.


Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; raporda bu konuya ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Yangın, resmi verilere göre 5 Eylül 2020 günü saat 10.40 itibarıyla başlamıştır. Bakan Pakdemirli’nin sözlerinin aksine, yangına kısa bir süre sonra değil, 4 saat sonra havadan müdahale edilmeye başlanmıştır. Yangının başlama anından 4 saat sonra, saat 15.40’ta KKTC’den gelen yangın söndürme helikopteri ve uçak, yangın çıkan bölgeye ulaşmıştır. Yangının çıktığı an itibarıyla makul süre içerisinde, yangını söndürmeye elverişli olacak sayı ve kapasitede yangın söndürme helikopteri/uçağı ile müdahale edilmemiş, yangın daha geniş alana yayılmış, yangını kontrol altına almak daha da güçleşmiştir.”

Hatay’da bulunan bir adet yangın söndürme helikopterinin arızalı olması nedeniyle havadan geç müdahale edildiği belirtilen raporda, “Helikopterin arızalı olduğu bilindiği halde tamirinin yapılmaması ihmaldir.” sözleri kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 12:12

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20