banner9

Hürriyet Köyü Sakinleri, Taşocağı Mücadelesini Kazandı

Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Hürriyet köyü sakinleri, mera alanlarına yapılmak istenen taşocağına karşı yıllardır sürdürdükleri mücadeleyi kazandı.

Hürriyet Köyü Sakinleri, Taşocağı Mücadelesini Kazandı
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü, Sakarya’nın Karasu ilçesine bağlı Hürriyet köyüne yapılması planlanan taşocağı projesine ilişkin yıllar önce “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Taşocağına karşı Sakarya İdare Mahkemesi’nde iki kez kazandıkları davanın itiraz süresini kaçırdıkları gerekçesiyle Danıştay tarafından bozulmasının ardından köylüler Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; hukuki süreç devam ederken köylüleri sevindiren haber geldi. Söz konusu kararın iptal edildiğini duyuran Hürriyet köyü muhtarı Abdurrahman Denizhan, “Burayı gezdiler gördüler, burada taşocağı olmayacağına karar verdiler. Önce Sayın Valimiz, il müdürlüğünü denetlemeye gönderdi. Gelip gördüler rapor tuttular. Devlet Su İşleri’nden gönderdiler, onlar da rapor tuttu. Sonunda burada toplanan bütün raporlara bakıp yapılan yanlışları gördüler.” dedi.


Alanın mera olarak kullanıldığını anımsatan Denizhan, “Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Tekrar böyle bir şey olması için 180 haneyi toplayıp tek tek görüşünü alacaklar. Bundan sonra burayı gözümüz gibi koruyacağız.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 11:24

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20