banner9

İBB’ye 2 Bine Yakın Tarama Başvurusu Yapıldı

İstanbul’da deprem korkusu yaşayan 2 bine yakın kişinin yapı tarama testi başvurusu yaptığı öğrenildi. En çok başvuru ise Bahçelievler, Bakırköy ve Avcılar’dan geldi.

İBB’ye 2 Bine Yakın Tarama Başvurusu Yapıldı
 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yapı tarama testi çalışmalarına talep arttı. Binalarının dayanıklılığını ölçtürmek isteyen İstanbullulardan talep aldıklarını söyleyen İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, önümüzdeki hafta analizlere başlayacaklarını belirtti.

BirGün’de yer alan habere göre; Avcılar ve Silivri’de çalışmaların başladığını ve vatandaşların oturdukları binadan kuşku duyduklarını ifade eden Kahraman, en çok başvurunun Bahçelievler, Bakırköy ve Avcılar’dan geldiğini belirtti.

İstanbul’da olacak olan bir depremde can kaybını engellemek için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Kahraman, “İstanbul’da özellikle 2000 yılı öncesinde eski yasal mevzuata dayanarak yapılmış olan binalara tek tek giderek tespitlerini yapıyoruz. Buradaki amacımız şu, özellikle en yüksek riskli binaları, göçme riski olan binaları tespit ederek bu binalara bir an önce müdahale edilmesini sağlamak. Avcılar ve Silivri ilçelerimizde yani İstanbul’daki en riskli ilçelerden başladık. Bu 2 bölgede arkadaşlarımız bina denetimlerini gerçekleştiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da 790 bin bina olduğunu ifade eden Tayfun Kahraman, “Bu çalışma bittiğinde 39 ilçemizde aslında programımıza göre 2022 yılı sonunda tüm binalara girmiş, İstanbul’daki 790 bin binayı incelemiş ve bunun sonucunda da yol haritalarını oluşturmuş olacağız. Böylece İstanbul’da depremi bir felaket olmaktan çıkartıp, bunu İstanbul’u etkilemeyecek bir duruma getirmek. Bütün amacımız bu.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 10:58

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20