banner9

İnşaat Alanında Arkeolojik Kazı Yapılacak

İZMİR'de tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda 4 ay önce yerine AVM yapmak için yıkılan binanın temelinde tarihi kalıntılar ve şapel bulundu.

İnşaat Alanında Arkeolojik Kazı Yapılacak
İZMİR'de tarihi Kemeraltı Çarşısı'nda 4 ay önce yerine AVM yapmak için yıkılan binanın temelinde tarihi kalıntılar ve şapel bulundu. AVM inşaatı durdurulup, iş makineleri buradan çıkarılırken, inşaat alanında arkeolojik kazıya başlanacağı belirtildi.

İzmir Konak'ta, Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından özelleştirilen ve ardından mahkeme kararı ile kiracılarının tamamı tahliye edilen 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi'nin bulunduğu bina, geçen haziran ayında yıkıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 'yap-işlet-devret' modeliyle 30 yıllığına yatırımcı bir firmaya ihale edilen binanın yerine AVM yapımı için iş makineleri çalışmaya başladı. Molozların kaldırıldığı zeminin temizlendiği alanda iş makineleri çalışmalarını sürdürürken, bina temelinden tarihi kalıntılar çıktı. Temmuz ayında, temelde Osmanlı dönemine ait liman kalıntılarına ulaşıldığı gerekçesiyle çalışmalar durduruldu. İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bölgede sondaj yaparak kalıntıları incelemeye başlarken, diğer yanda iş makinelerinin çalışması tepki çekti. Yaklaşık bir ay önce de inşaat alanının zemininde şapel çıktı. Hamam ile Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıların da bulunduğu inşaat alanı, pazartesi günü iş makinelerinden boşaltıldı ve arkeologlar kazı çalışmalarına başladı. 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2016, 12:11

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17