banner9

İnşaat sektörü durdu!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından hazırlanan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Mayıs Ayı Raporu’na göre yılın ilk 4 ayında inşaat ve hazır betonda, geçen yıla kıyasla daralan işlerin mayıs ayında dip yapmasıyla sektördeki durgunluk kalıcı hale gelmeye başladı.

İnşaat sektörü durdu!
 Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından hazırlanan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Mayıs Ayı Raporu’na göre yılın ilk 4 ayında inşaat ve hazır betonda, geçen yıla kıyasla daralan işlerin mayıs ayında dip yapmasıyla sektördeki durgunluk kalıcı haleye gelmeye başladı.

Rapora göre Beklenti Endeksi aylar sonra negatif yönlü seyretti. Güven Endeksi’nin de gerilemesi ile tüm göstergeler, hazır beton ve inşaat faaliyetlerinde olumsuzluğa işaret etti.

Hazır beton sektöründe faaliyet, güven, beklenti ve bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi’nin değeri önceki yılın aynı dönemine göre düştü. Özellikle son 2 ayda sınırlı hareketlilik gösteren Faaliyet Endeksi, mayıs ayında, son 16 ayın en düşük değerini göstererek yerini durgunluğa bıraktı.

Güven ve beklenti düştü

Beklenti Endeksi 4 aydan sonra ilk defa negatif tarafa geçerken, Güven Endeksi ise 2016 yılının ikinci yarısındaki seviyesine geriledi.

Hazır Beton Faaliyet Endeksi mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 azaldı. Ankete katılan firmaların yüzde 13’ü mayıs ayında satışlarının arttığını belirtirken önceki aya göre satışlarında azalma olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 42 oldu.

Siparişler durdu

Alınan kayıtlı siparişlerde azalma olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 55 iken arttı diyenlerin oranı da yalnızca yüzde 10 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında tahsilat sürecinde bozulma olduğunu dile getirenlerin oranı %52, bozulma yaşanmadığını dile getirenlerin oranı yüzde 32 seviyesinde kaldı.

Yavuz Işık, ilk dört ayda inşaat ve hazır betonda, geçen yıla kıyasla daralan işlerin mayıs ayında dip yapmasıyla sektördeki durgunluğun kalıcı haleye gelmeye başladığını söyledi.

İnşaat sektörünü geliştirmeye yönelik alınan tedbirlerin istenilen hareketliliği henüz yaratamadığını anlatan Işık, “Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle konut teslimlerinde yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak olması, yüzde 4 olan tapu harcının yüzde 3’e indirilmesi ve son olarak ev kredilerinde bankaların yeni bir faiz kampanyası başlatmaları, boyutu bilinmeyen konut stoğunu hiç kuşkusuz azaltacaktır. Ancak artan konut fiyatlarının bu etkiyi sınırlayacağı göz ardı edilmemelidir. 2018 yılının ilk 3 ayındaki yapı ruhsatı sayıları incelendiğinde, müteahhitlerimizin yeni inşaat yapma noktasında isteksiz oldukları net bir şekilde görülecektir.” dedi.

Işık, Mayıs ayında hazır beton satışlarındaki düşüşün, yeni inşaat yapımına başlamadıkları gibi müteahhitlerin mevcut işlerini tamamlama noktasında da yavaşladığını gösterdiğini belirterek, “Müteahhitlik faaliyetlerindeki yavaşlamanın bariz bir şekilde ortaya çıktığı 2018 yılında 6 aylığına alınan bu tedbirlerin etkisi sınırlı kalabilecektir. Sonrasında, konut kredi faizlerinin yükselmesi ile birlikte ipotekli satışlarda keskin bir düşüş yaşanacaktır.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 15:11

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20