banner9

İnşaat sektöründe alarm veren veri

Toplam pazar büyüklüğü 111 milyar dolar olan inşaat malzemesi sektörü, ciroların arttığı ancak tahsilat sürecinin derinleştiği bir dönem yaşıyor.

İnşaat sektöründe alarm veren veri
Toplam pazar büyüklüğü 111 milyar dolar olan inşaat malzemesi sektörü, ciroların arttığı ancak tahsilat sürecinin derinleştiği bir dönem yaşıyor. Sektör temsilcileri en küçüğünden en büyüğüne ciddi bir tahsilat sorunu ile boğuşurken, bu durum geleceğe dair beklentilerin olumsuza dönmesine neden oldu. Bugün 32 derneği, 83 büyük sanayi kuruluşu ile 21 binden fazla noktada satış ağı bulunan ve yaklaşık 1.5 milyon kişinin istihdam edildiği sektör, ihracat ile nefes alıyor. Veriler, sektörün çatı derneği Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) yaptığı anketten. Anket verilerine göre tahsilat seviyesi bugüne kadar görülen en düşük noktaya inmiş durumda.


Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan durumu “İşler iyi ama tahsilat sorunu giderek keskinleşiyor” sözleriyle anlattı. Sektörün sıkıntılarından biri, yenileme pazarının daralması. Kentsel dönüşüm nedeniyle tadilatların durma noktasına geldiğini anlatan Erdoğan, bu nedenle 20 bin esnafın yeni binalara mal satma dışında bir alternatifinin kalmadığını vurguladı. Erdoğan, “Hazır beton satışları verisi bizim için kritiktir. Çünkü yeni inşaatların ne yoğunlukta olduğunu gösterir. Hazır beton satışları şu anda iç pazarda 2015’in gerisinde” açıklamasında bulundu.

CİROLAR İYİ AMA TATMİN EDİCİ DEĞİL

Türkiye İMSAD’ın yaptığı anket aslında sektörde satışlarda ve ciroda bir canlanma olduğunu gösteriyor. Ciro endeksi 100 üzerinden 182.7 seviyelerine çıkmış durumda. Ciro endeksi son 4 aydır sürekli yükseliyor. İnşaat malzemecilerinin faaliyet endeksi de 2015 seviyelerini yakalamış. Faaliyet endeksi 134.6 seviyelerinde. Ancak sektör temsilcilerinin ekonominin gelecek 3 ayına dair iyimserliği çok ciddi azalmış. Güven endeksi 68.7 değeri ile dip seviyelerde. Erdoğan bunun nedeninin tahsilatlarda giderek derinleşen sorun olduğunun altını çiziyor. Dernek “Tahsilatınız geçtiğimiz aya göre ne seviyede” sorusunu sorduğunda üyelerinden 100 üzerinden 52’lere gerileyen bir durum tespiti gelmiş. Erdoğan inşaat malzemecilerine barter taleplerinde de ciddi artış olduğunu şu sözlerle anlattı: “Bayiler müteahhitin ‘para yerine size ev verelim’ baskısına razı olma noktasına geldi. Dev şirketler bile barterı kabul etmeye başlarken KOBİ’lerin durumunu ben düşünmek bile istemiyorum. Biz dernek olarak sektörün bir de barter endeksini çıkartmak için harekete geçtik. Şu an ikinci el konut satışlarının önemli bir bölümünün barter satışları olduğunu düşünüyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 12:49

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20