banner9

İnşaat Sektörünün Beklentisi ve Güveni Yükseldi

THBB’nin Hazır Beton Endeksi 2021 Ocak Ayı Raporu’nda; geçen yıla kıyasla ocak ayında Beklenti Endeksi’nde hissedilebilir bir artış yaşandığına, aynı zamanda Güven Endeksi’nin de yükseldiğine işaret edildi.

İnşaat Sektörünün Beklentisi ve Güveni Yükseldi
 Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2021 Ocak Ayı Raporu’nu açıkladı. Rapora göre normalleşme adımlarından sonraki süreçte uzun zamandır eşik değerin üzerinde seyreden Faaliyet Endeksi’nde bir miktar gerileme yaşandı. Güven Endeksi ise haziran ayındaki seviyesine ulaşarak uzun zamandan sonra ilk kez eşik değeri aştı. Beklenti Endeksi de 2020 haziran ayındaki en yüksek değerine gelerek önemli bir yükseliş kaydetti.

Hazır Beton Endeksi Ocak Ayı Raporu verilerine göre geçen yıla kıyasla ocak ayında Beklenti Endeksi’nde hissedilebilir bir artış göze çarpıyor. Aynı zamanda Güven Endeksi de yükseldi. Faaliyet Endeksi’nde ise geçen yıla göre düşük oranda bir gerileme yaşandı. İşlerdeki mevsimsel yavaşlamaya rağmen sektörün hem beklentisi toparlandı, hem de bunun ötesinde duyulan güven düzeyi oldukça yükseldi.


“Beklenti ve güven yüksekliği, 2021 yılı için ümit vaat ediyor”
Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ocak ayı raporumuz, geçen yılın aynı ayına kıyasla inşaat sektörünün beklentisinde hissedilebilir bir artış yaşandığını ve sektörde güvenin de yükseldiğini ortaya koymuştur.” dedi.


2021 yılı için değerlendirmelerde bulunan Yavuz Işık, “Konut fiyatlarında gerçekleşen 2020 yılındaki ciddi artış, inşaat maliyetlerindeki yüzde 23’lük yükselme, yüksek faiz neticesinde ipotekli satışlardaki azalma ve mevcut konut stokunun fazla olması gibi etkenlere rağmen sektördeki beklenti ve güven düzeylerinin yüksekliği, 2021 yılı için ümit vaat etmektedir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2021, 09:48

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20