banner9

İstanbul Trafiği Havaray ile Çözülecek

İstanbul'un en önemli kent problemlerinden biri olan trafik sıkışmalarını önlemek amacıyla yeni projeler üretiliyor. Yıllarca denetimsizlik

İstanbul Trafiği Havaray ile Çözülecek
İstanbul’un en önemli kent problemlerinden biri olan trafik sıkışmalarını önlemek amacıyla yeni projeler üretiliyor.

Yıllarca denetimsizlik nedeniyle çarpık kentleşmenin olduğu yerlerde, toplu taşıma araçlarının kullanabilmesi için yeterli alan bulunmadığundan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’daki trafiği rahatlatmak için Sefaköy‘den Halkalı’ya oradan da Başakşehir’e havaray projesi ve İstanbul’un iki yakasını birleştiren marmarayın alternatifi olan Kazlıçeşme- Söğütlüçeşme metro hattı projesi ihale tarihlerini belirledi.

Halkalı ve Başakşehir trafiğine havaray çözümü
İnşaat Sektörünün son yıllarda ki gelişimi ile birlikte, Başakşehir ve Halkalı’da bir çok markalı proje yer almakta ve nüfus yoğunluğu giderek artmaktadır. Bu neden söz konusu yerdeki trafiği rahatlatmak için havaray düşünüldü. Projenin hayatı geçmesiyle Bakırköy, Avcılar istikametindeki E-5 trafiğini rahatlatarak, Halkalı-Sefaköy civarı ve Halkalı Caddesi’nin nefes almasını sağlaması hedefleniyor. Anadolu Ajansı’nın haberine göre işin imalat süresi 810 iş günü olarak tespit edilen işin ihalesi elektro-mekanik ve ince işlerin yanında araç alımını da içeriyor. İhale 7 Aralık 2016 ‘da saat 10.00’da İBB’nin Merter’de bulunan ek hizmet binasında yapılacak. Başakşehir- Halkalı- Sefaköy Havaray hattının inşaat, elektro-mekanik işleri ve araç alımı olarak tek seferde ihaleye çıkacak.

İstanbul trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılacak olan diğer bir proje ise Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme metro hattı olarak belirlendi. Boğaz’ı Beyleribeyi- Kuruçeşme arasından geçmesi planlanan ve yaklaşık 20 km olacak hat için zemin etüd çalışmaları ,istasyon yerleri, yolcu rakamları, güzergah geçiş noktaları, gibi teknik ve istatistiksel verileri hazırlamaya yönelik kapsamlı bir çalışma başladı. Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme metro hattı ihalesi ise 26 Ekim günü yapılacak. 20 km uzunluğunda oalcak projenin, yer teslim tarihinden itibaren 720 günde tamamlanması ön görülüyor . Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme metrosu özellikle İstanbul’un kuzey kısmına hizmet etmeyi planlıyor ve o bölgelerdeki yolculuk taleplerini karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiş. Metro hattı, Anadolu Yakası’ndaki Söğütlüçeşme’den başlayıp, Boğaz’ı geçtikten sonra Avrupa Yakası’ndaki Kazlıçeşme’de son bulacak. 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 11:31

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20