banner9

İstanbul’da konut fiyatları 27,9 arttı!

Haziran 2015-Haziran 2016 dönemini kapsayan son bir yılda İstanbul'da satılan konut sayısı 235 bini buldu. Aynı dönemde ülke genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 285 bin olduğu düşünülürse, piyasanın yaklaşık beşte biri İstanbul'dan oluşuyor. Dolayısıyla İstanbul emlak piyasasındaki gelişmeler bütün piyasanın seyrini belirliyor.

İstanbul’da konut fiyatları 27,9 arttı!
 Haziran 2015-Haziran 2016 dönemini kapsayan son bir yılda İstanbul’da satılan konut sayısı 235 bini buldu. Aynı dönemde ülke genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 285 bin olduğu düşünülürse, piyasanın yaklaşık beşte biri İstanbul’dan oluşuyor. Dolayısıyla İstanbul emlak piyasasındaki gelişmeler bütün piyasanın seyrini belirliyor.

Son aylarda İstanbul emlak piyasasının durgun olduğu yönünde bir algı var. İstatistikler bu durumu doğruluyor ancak ortada vahim bir tablo olduğunu söylemek doğru olmaz. 2014’iin ilk altı ayında İstanbul’da sadece 106 bin konut satılmıştı. 2015’in aynı dönemindeyse satışlar önceki yıla göre yüzde 15 artarak 122 bine yükselmişti.

Buna karşın bu yıl ilk altı ayda satılan konut sayısı sadece yüzde 4 azalarak 117 bine geriledi. Bu düşüş kentte emlak fiyatlarını baskılayacak kadar güçlü değil. İş Bankası’nın desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi Reidin tarafından hazırlanan, “Reidin Emlak Endeksi” de fiyatlardaki artışın devam ettiğini gösteriyor. Buna göre Haziran 2015-Haziran 2016 döneminde, İstanbul’da emlak fiyatları ortalama yüzde 27,9 oranında yükseldi. Kentin 39 ilçesinden çoğunluğu Anadolu Yakası’nda olmak üzere 14’ünde ise fiyatlardaki artış yüzde 30’u geçti.

İstanbul’da en çok prim yapan ilçeler


SİLİVRİ
Kanal İstanbul ve Üçüncü Havaalanı projelerine yakınlığıyla dikkat çeken Silivri’de emlak fiyatlarındaki artış yüzde 40’ı geçti.

KADIKÖY
Son bir yılda Kadıköy’de, emlak fiyatları ortalama yüzde 36 arttı. Bu artışın en önemli sebebi Bağdat Caddesi üzerinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri. Bağdat Caddesi’nin Fenerbahçe, Caddebostan, Suadiye ve Erenköy gibi mahallelerinde fiyat artışı yüzde 40’a yaklaştı.

KİRADA KAZANDIRIYOR
İstanbul’da kira bedellerinin en hızlı arttığı ilk iki ilçe Anadolu Yakası’nda bulunuyor. Bu durumun önemli sebeplerinden biri kentsel dönüşüm projelerinin bu yakada yoğunlaşması.


SULTANBEYLİ
2010’a kadar daha çok İstanbul’daki düşük gelir grubundaki ailelerin oturduğu Sultanbeyli, uygun arsa stoku nedeniyle ardı ardına inşa edilen lüks konut projeleriyle piyasanın en hareketli olduğu ilçelerden biri haline geldi. İnşası devam eden metro projesiyle Kadıköy ile arasındaki mesafe 25 dakikaya inecek bölgede bu yıl emlak fiyatları yüzde 40,7 oranında yükseldi.

KARTAL
Metro ve Adalet Sarayı’nın hizmete girmesiyle önemli bir çekim noktası haline gelen ilçede sanayi alanları ve eski siteler yerini markalı konut ve ofis projelerine bırakıyor. Yaşanan bu dönüşüm ilçede emlak fiyatlarını hızla yükseltiyor. Kartal, bu yıl yüzde 38,3’lük fiyat artışıyla İstanbul’un en çok prim yapan ikinci ilçesi.

Bir Bakışta İstanbul

İstanbul’un 39 ilçesinde emlak fiyatları son bir yılda yüzde 15 ile 41 aralığında değişen oranlarda yükseldi. Sultanbeyli ve Silivri’de ise artış yüzde 40’ı aştı. Sadece Zeytinburnu ve Arnavutköy’de artış yüzde 20’nin altında kaldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2016, 11:43

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17