banner9

Japonya Dünyanın İlk Sualtı Şehri

Japonyada inşa edilen dünyanın ilk su altı şehri olma özelliğini gösteren, yapıyla ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Japonya Dünyanın İlk Sualtı Şehri

Bugüne kadar minik evlerde veya devasa şatolarda yaşayan insanlar gördük ama hiç kimse su altında kendine bir ev inşa etmemişti.

Bir Japon mimarlık firması, yapımı 2035 yılında tamamlanması planlanan dünyanın ilk su altı şehrini geçtiğimiz günlerde tanıttı. Bu küre biçimdeki devasa yapı 4 futbol sahasından daha büyük ve elektrik/su kaynağı denizin 3.2 kilometre derinliğine kadar hizmet verebiliyor. Bu şehirde her şey için yer olacak: şirketler, oteller ve evler. Yaklaşık olarak 5000 kişinin bu şehirde yaşaması bekleniyor. Su altı şehri bir insanın yaşamını sürdürmesi için gerekli olan tüm alt yapıya sahip olacak.


Su altı şehrini dünyaya tanıtan Shimizu Şirketi’ne göre, projenin amacı denizlerin altında kalan alanları en verimli şekilde kullanabilmek çünkü her geçen gün deniz seviyesi yükseliyor ve birçok ülke suların altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bir gondol sistemi üzerine kurulacak bu inanılmaz şehrin tasarımından birkaç görüntü;

‘Mavi Bahçe’ ismi verilen küre 500 metrelik bir alanı kapsıyor. Şehrin büyük iç avlusu tüm vatandaşlar tarafından kullanılabilecek. Bu şehirde yaşayanlar şehrin gezme alanını tıpkı bir çarşıyı gezer gibi gezebilecekler. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 18:06

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17