banner9

Kaş’a Beton Israrı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, doğal sit alanı olan Kaş’ın Limanağzı ile Çukurbağ İncebel bölgesini mahkeme kararına karşın yapılaşmaya açan imar planını yürürlüğe koydu.

Kaş’a Beton Israrı
 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkemenin iptal kararına karşın üçüncü derece doğal sit alanı olan Kaş’ın Limanağzı ve Çukurbağ İncebel bölgesini turizme ve yapılaşmaya açacak nazım imar planını yürürlüğe koydu.

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre; CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, daha önce iptal edilen projenin Bakanlık kararıyla yeniden gündeme gelmesini Meclis’e taşıdı. Avukat Tuncay Koç da planın iptali için dava açacaklarını söyledi.

Halk tepki göstermişti
Çukurbağ Yarımadası Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı ile Limanağzı Bölgesi 3. Derece Doğal Sit Alanlarını kapsayan 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı daha önce AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirildi. Yöre halkının ve sivil toplum kuruluşlarının muhalefeti ile plan, mahkeme tarafından iptal edildi. Fakat bölgeyi turizme ve yapılaşmaya açan plan, bu sefer de Bakanlık tarafından yürürlüğe konuldu. Nazım imar planı Antalya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde askıya çıkarıldı.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan planı Meclis gündemine taşıdı. Zeybek, “Bölgenin coğrafyası, doğası ve tarihi göz önüne alındığında yapılaşmanın yaratacağı tahribat, geri dönüşü olmayan hasarlara yol açacaktır” dedi.

Zeybek verdiği soru önergesinde “Geçmişte aynı nazım imar planı mahkeme kararıyla iptal edilmesine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı planda neden ısrar etmektedir? Söz konusu alanda bulunan taşınmazlar kim, kimler veya hangi kurumlara aittir? Bahse konu alanın Özel Çevre Koruma Alanı, Doğal Sit Alanı ve 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı statüleri ile koruma statülerine sahip, karasal ve denizsel özel bir ekosisteme sahip olması nedeniyle bölgede gelecekte yaşanacak ekosistem, doğal çevre ve arkeolojik tahribata yönelik uzman görüşü alınmış mıdır?” sorunlarının yanıtlanmasını istedi.

Dava açılacak
Sürecin başından bu yana mücadele eden yöre halkının avukatlığını üstlenen Tuncay Koç da planın iptali için dava açmaya hazırlandıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 10:19

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17