banner9

Kirazlıyayla, ÇED Raporunun İptalini Bekliyor

Kirazlıyayla köyünde zenginleştirme ve atık tesisine karşına direnen bölge halkı, bilirkişi heyetinin raporu göz önüne alınarak projenin iptalini istedi.

Kirazlıyayla, ÇED Raporunun İptalini Bekliyor
 Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyünde maden zenginleştirme ve atık tesisine karşına direnen, aylarca gözaltı ve para cezalarıyla karşı karşıya kalan bölge halkı, bilirkişi heyetinin raporu göz önüne alınarak projenin iptalini istedi.

BirGün’den Buse İlkin Yerli’nin haberine göre; Türk Mimar ve Mühendisler Odası, Bursa Barosu ve Bursa Tabip Odası’nın orman kesiminin iptali ve yürütmeyi durdurma istemiyle dava açmış, Bursa 3. İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Bunun üzerine jandarma 14 Ağustos günü maden şirketinin yetkililerini alandan çıkarmıştı.


Ayrıca bölge halkının ÇED olumlu kararına ilişkin açtığı dava sonucu bölgeye bilirkişi heyeti gelmiş, yaptığı incelemeler sonucunda projenin bölgeye vereceği zararları tespit etmişti. Heyet, ÇED olumlu kararının teknik olarak yeterli olmadığına karar vermişti.

Firmanın inşaatın ilk aşamalarından bu yana köye ciddi zararlar verdiğini belirten Yenişehir Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Şafak Erdem, “Firmanın faaliyetleri sonucu Kamışlı Gölü kurudu. Şimdi ise göle giden yollarda bulunan ağaçlar kurumaya başladı. Bölgede yüksek oranda toz ve ağaçları kaplamış durumda.” diye konuştu.

Bilirkişi raporunu hatırlatan Erdem, “Bölgede 9 köy bulunmakta ve buralarda hayvancılık ve tarım yapılmakta. Firmanın faaliyetlerinden insanların etkilenmemesi için önlemler yeterli değildir ve yine bilirkişi raporuna göre tesisin yeri yanlış planlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 15:05

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20