banner9

Konut satış değerini düşük gösterenler yandı!

Maliye, konut kredileri ile tapudaki satış bedellerini karşılaştırıp konut alım satım bedelini gerçek değerinin altında gösterenleri tespit ediyor.

Konut satış değerini düşük gösterenler yandı!
Hürriyet'in bir habere göre, Maliye, konut alırken değerini düşük gösterip daha az tapu harcı ödeyene de, satarken düşük gösterip daha az vergi ödeyene de bunun nedeni soracak. Geçerli sebep sunamayanlara ceza kesilecek.

Ülkemizde alıcı, satıcı ve aracı arasında kemikleşmiş, yazılı olmayan bir gerçek var ki o da satılan konutun satış bedelinin tapuda beyan edilen satış bedelinden düşük olduğu. Gerçek bedel ile beyan edilen değer arasındaki bu fark yüzünden devletin vergi geliri zararı oluşuyor. Hükümet, uğradığı bu zararın önüne geçebilmek için yeni bir yöntemle alıcı ve satıcıların peşine düşüyor.konut satış değerini düşük

Peki neden alıcı-satıcı satış bedelini düşük göstermek istiyor?

Tapu dairesinde beyan edilen alım-satım bedeli üzerinden bir alım-satım harcı ödenmektedir.Alıcıdan binde 20, satıcıdan binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 harç bedeli alınıyor. 200 bin TL gösterilen bir konutun toplam alım-satım harcı yaklaşık 8 bin TL tutarken 400.000 TL gösterilen evin alım-satım harcı 16 bin TL tutmaktadır.

Sadece alım-satım harcı mı sorun?

Tabiki hayır, esas sorunlardan biriside müteahhitlerin konut üretirken kayıt dışı yaptıkları faturasız harcamalarından dolayı evin maliyet bedelinin düşük çıkması. Faturasız harcaması bol olan bir konut inşaatının satış bedellerinin tam gösterilmesi sonucu müteahhit tarafından büyük bir kar miktarı gözükmekte ve gelir vergisi döneminde müteahhit firmaların ödeyecekleri meblağları arttırmakta. Haliyle bu tip müteahhitler evlerin satış bedellerini düşük göstermeye, sene sonunda gelir vergisi bedelini düşük tutmaya çalışmakta. inşaatmag.com

Peki nasıl olacak bu kontroller?

Örneğin, bir daire satın alacaksınız ve dairenin satış bedeli 500.000 TL ve siz bu evi almak için 250.000 TL banka kredisi kullanacaksınız. Banka size kredi vermeden önce bir ekspertize evin gerçek değerini araştırtıyor. Ve genellikle ekspertizin evin değerine ilişkin raporunda alacağınız evin değeri gerçek değerine (500.000 TL) yakın çıkıyor. Bu rapora güvenerek bankada sizlere 250.000 TL kredi verebiliyor.

Şimdi siz tapu dairesinden karşılıklı anlaşarak evin satış bedelini 300.000 TL gösteriyorsunuz.(Genellikle beyan edilen satış bedel kullanılan kredi miktarından ve belediye raiç bedelinden fazla oluyor) Aradaki 200.000 TL kayıt dışı olarak satıcıya elden teslim ediliyor.

İşte tam bu noktada hükümet vergi gelirindeki zararın tespiti ve tahsili için kolları sıvıyor. Kredi kullanıldı ise, bankadaki eksper raporundaki bedel ile satış bedeli arasındaki farkı kontrol edecek ve arada fark çıkarsa alıcı ve satıcıyı çağırarak ve bu farkın açıklamasını yapmasını isteyecek.Derdini anlatana sorun yok, yok eğer güzel cevap veremezseniz faizi ile devleti uğrattığınız zararı alıcı ve satıcı olarak ödeyeceksiniz. (Ödenecek bedelde anlaşma olacağı ve daha düşük bedel ödenebileceği Hürriyet’in haberinde anlatılmış)


Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 17:10

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17