banner9

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde Marmara Uluslararası Kent Forumu düzenlenecek.

Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF21), Kovid-19 salgınıyla birlikte yerleşik kentsel politikaları ve planlama süreçlerinin yeniden sorgulanması gereğiyle, Marmara Belediyeler Birliği tarafından 1-2-3 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek. Ana başlığı “Çözüm üreten kentler: yeniden düşün, birlikte hareket et” olarak belirlenen forumda, dünyanın dört bir yanından 400’den fazla konuşmacı ağırlanacak ve 100’den fazla oturum yapılacak. Katılımın ücretsiz olduğu forumda aynı zamanda eğitimler, çalıştaylar, networking toplantıları, online sergiler gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

 Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde Marmara Uluslararası Kent Forumu düzenlenecek.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ekim ayında düzenlenecek Marmara Uluslararası Kent Forumu’nun yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi gereken konulara odaklanacağını söyledi. Büyükakın, en önemli konulardan birinin küresel iklim krizi, diğerinin ise afet yönetimi olacağını kaydetti.

Başkan Büyükakın, iklim değişikliği ile bir ülkenin tek başına baş edemeyeceğini, bu sorunun küresel şekilde, ortak hareket edilerek çözülebileceğine işaret etti. Müsilaj örneğini veren Büyükakın, “Marmara Denizi’ndeki deniz salyası meselesi, esasen küresel iklim değişikliğinin etkilerinden bir tanesi. Deniz salyası oluşumu için deniz suyunun belirli bir sıcaklığın üstüne çıkması gerekiyor. Artık küresel iklim değişikliği alarm vermeye başladı. Eskiden akademisyenler konuyu takip ediyordu, bir şeyler söylüyordu. Toplum farkında olsun diyorduk ama şimdi göz ile görmeye başladık. Isı değerlerindeki artışları fark etmeye, iklimdeki değişikliği hissetmeye başladık” dedi.

MARUF21’de Türkiye’deki belediyelerin söyleyeceği birçok mesele olduğunu aktaran Büyükakın, “Pandemi de bir manada aslında kriz yönetimi meselesidir. Tedbir almazsak insanlığı büyük meydan okumalarla karşı karşıya bırakan ciddi risklerle karşılaşacağımız bir yere doğru ilerleyeceğiz. Dolayısıyla iş yapma biçimlerimizi yeniden düşündüğümüz ve birlikte eylem yapabilme kapasitemizi nasıl artıracağımızı konuştuğumuz bir çerçeve olacak MARUF. Şu ana kadar yapılmış çok ciddi katkılar var ama bu katkılar sonraki etkileri anlamında çok daha kıymetli katkılar olacak. Herkesi; yerli-yabancı hem akademisyenleri hem politika yapıcıları hem politikacıları bu platformda yer almaya, MARUF etkinliğine katılmaya davet ediyorum” açıklamasını yaptı.

UN-HABITAT, Columbia Global Centers İstanbul, Energy Cities, CDP gibi uluslararası partnerlerin yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜBİTAK MAM, İKSV, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi birçok STK, üniversite, kalkınma ajansı ve belediye MARUF21’in destekçileri arasında yer alıyor.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2021, 09:24

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20