banner9

Munzur için Deklarasyon

Munzur Gözeleri için bölge halkına ve sivil toplum kuruluşlarına danışılmadan hazırlanan peyzaj projesine karşı, çok sayıda çevre örgütü, STK, inaç ve kültür kurumu, sanatçı, yazar, aydın ve insan hakları savunucusu deklarasyona imza attı.

Munzur için Deklarasyon
 Tunceli’nin Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin kutsal mekânlarından olan Munzur Gözeleri için bölge halkına ve sivil toplum kuruluşlarına danışılmadan hazırlanan peyzaj projesine karşı, çok sayıda çevre örgütü, sivil toplum kuruluşu, inaç ve kültür kurumu, kitle örgütü, siyasi parti, sendika, sanatçı, yazar, aydın ve insan hakları savunucusu deklarasyona imza attı. Deklarasyonda “Bu proje yaşam alanlarımıza yönelik bir yıkım projesidir.” denildi.

Cumhuriyet’ten Kayhan Ayhan’ın haberine göre; Munzur Özgür Aksın Meclisi tarafından yayımlanan ve Zülfü Livaneli, Mikail Aslan, Suavi, Nur Sürer, Pınar Aydınlar, Jülide Kural gibi isimlerin de imza attığı deklarasyonda, Munzur Gözeleri’nin 1. derece doğal sit alanı olarak ilan edildiği ve uluslararası sözleşmeler ile de koruma altında olduğu anımsatıldı.


Deklarasyonda, “Gözeler ziyaret alanımızdır. İnancımıza tahammülü olmayanlar orayı düzenleyemez. Çalışmanın durdurularak demokratik bir yol - yöntem izlenerek bilim insanlarının, halkın, demokratik kitle örgütlerinin, inanç-kanaat önderlerinin fikirleri alınarak bir tartışma süreci üzerinden sit alanına dokunulmaması ve sit alanının doğal dokusunun korunması şartıyla bilimsel bir çalışmanın ortaya çıkartılması gerekmektedir.” denildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 12:07

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20