banner9

Peyniriyle Anılan Köye Santral Tehdidi

Termik santralin yapılmak istendiği köydeki Dokuzhöyük Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 50 yıldır köylünün beslediği ineklerin sütünden peynir yapıp satıyor.

Peyniriyle Anılan Köye Santral Tehdidi
 Kırklareli’nde Tekkeşeyhler ve Dokuzhöyük mevkiinde tarım alanlarına kurulmak istenen termik santral 2 yıl sonra tekrar gündemde. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler 2018’de projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bilgilendirmesi toplantısını yaptırmamıştı.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; projenin ÇED raporu geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlık projenin inceleme ve değerlendirme sürecinin başladığını duyurdu. ÇED raporunda termik santral sahası, atık düzenli depolama sahası ve kül stok alanında oluşan proje sahasının toplam alanının 50 hektar olduğu belirtildi.

Bu alanın 41.7 hektarlık kısmı tarım alanı, 8.3 hektarlık kısmı ise Hazine arazisi. Raporda termik santral sahası ve kömür stok alanının tamamı tarım arazilerinden, atık düzenli depolama sahası ise tarım ve Hazine arazilerinden oluşmuş.


Raporda 2 yıl önceki toplantıya ilişkin “Toplantının gerçekleştirileceği İnece Çok Amaçlı Düğün Salonu’nda toplantı saatinde hazır bulunulmuş ancak yöre halkının bilgilendirilmek istememesi üzerine Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilememiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılmak istenen söz konusu toplantı öncesi konuşan köylüler termik santral istemediklerini haykırarak “Biz tarım ve hayvancılıkla geçiniyoruz. Santral yapılırsa burada hayat biter. Termik santral değil salça fabrikası yapsınlar.” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 11:09

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20