banner9

Sungurlu Barajı Yeniden Gündemde

Akçaova ve Teksen köylerini sular altında bırakacak Sungurlu Barajı projesine karşı, bölge sakinleri 2015 yılında açtığı davayı kazanmış. Danıştay da alt mahkemenin kararını onamıştı.

Sungurlu Barajı Yeniden Gündemde
 İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak için İstanbul Ağva ile Kocaeli Kandıra sınırına kurulması planlanan ve çok sayıda köyü etkileyecek Sungurlu Barajı projesi yeniden gündemde. Proje hayata geçerse Akçaova ve Teksen köyleri sular altında kalacak. Projenin inceleme bilgilendirme toplantısı 21 Kasım’da yapılacak.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Sungurlu Barajı ilk kez 1954 yılında gündeme gelmişti. Kandıra’nın sular altında kalacak Akçaova ve Tekzen köyleri ile çevresindeki 16 köyü etkileyecek Sungurlu Barajı ile ilgili 2015 yılında Akçaova köyünde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı düzenlenmek istenmiş, ancak köylülerin engel olmasıyla toplantı yapılamamıştı. Barajla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu kararı da bölge halkının mücadelesiyle İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Danıştay da kararı onamıştı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 12 Ekim’de bakanlığa başvuru yaparak “Sungurlu (Çanak) Deresi üzerinde Sungurlu Barajı HES, Malzeme Ocakları, Kırma–Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi Projesi”ni tekrar gündeme getirdi ve ÇED sürecini başlattı.

Bakanlığa sunulan ÇED raporunda mahkeme kararı göz önünde bulundurularak projenin yeniden hazırlandığı belirtildi. Maliyeti 263 milyon 85 bin lirayı bulan projenin Sungurlu Deresi üzerinde yapılması planlanıyor. Raporda dere üzerine 2 üniteli 1 adet hidroelektrik santral (HES) kurulacağı bilgisi de yer alıyor. Proje kapsamında kullanılacak arazilerin büyük çoğunluğu orman arazisi, geriye kalan kısımları tarım arazileri ile yurttaşların arazileri. Proje hayata geçerse mutlak koruma alanında kalacak araziler kamulaştırılacak. Proje kapsamında Teksen (Düzköy) ve Akçaova mahalleleri sular altında kalacak. Ayrıca özellikle mutlak koruma alanı içerisinde kalan Yorgalar Mahallesi, Kabaklar Mahallesi, Çalca Mahallesi ve Abdipaşa Mahallesi gibi bazı yerleşim yerleri de etkilenecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 10:19

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17