banner9

Taşocağındaki Patlamalar Evlere Zarar Veriyor

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Teketaş köyünde açılan taşocağında dinamitle yapılan patlatmalar nedeniyle evler zarar gördü.

Taşocağındaki Patlamalar Evlere Zarar Veriyor
 Deniz dolgusuna inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı için kullanılacak dolgu malzemesinin alındığı Rize’nin Pazar ilçesi Teketaş köyündeki taşocağının yarattığı tahribat büyüyor. Taş ocağı çevresinde yaşayan köy sakinleri, ocakta dinamitle yapılan patlatmaların evlerine zarar verdiğini belirterek tepki gösterdi.

BirGün’de yer alan habere göre; çatlaklar oluşan evlerinde korku yaşadıklarından yakınan köylüler, yaşadıkları mağduriyete çözüm bulmasını beklediklerini aktardı. Köyde oturan bazı vatandaşlar da dağ yamacında özellikle akşam saatlerinde yapılan dinamit patlatmalarında oluşan sarsıntıyı evlerinden hissettiklerini, çocukların ise korktuğunu söyledi.

“Yetkililer çare bulsun”
Köy sakini Ramazan Köseoğlu, yamacın hemen altında yaşadıklarını belirterek, “O yamaçta heyelan koptuğunda bizim evin üzerine gelecek. Yamaçtaki 2 eve oturulmaz raporu verenler benim evim için ‘Bir tehlike yok’ diyerek rapor vermediler. Her yağmur yağdığında ailemi alarak komşulara gidiyorum. Evimizin yukarısındaki arazide büyük ve derin çatlaklar var. Herhangi bir heyelan anında ben ve ailem toprağın altında kalacağız.” dedi.

Köyde oturan İsmail Hakkı Şanal ise, “Taş ocağının faaliyeti, ikinci yılına girdi. Son bir yıldır çok etkileniyoruz patlamalardan. Patlatmalarda adeta depremi yaşıyoruz. İleride bu taşocağı işi bitecek ama bizim evlerimiz sakatlandı, buralarda biz nasıl oturacağız? Bizim bu mağduriyetimizin dikkate alınıp giderilmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Evinin tehlike içinde olduğunun altını çizen Aynur Nuran da şu ifadeleri kullandı: “Taşocağından dolayı arazilerimizin çoğu gitti zaten. Artık arazilerimizi hiçe sayıyoruz evlerimizi korumanın derdindeyiz. Evimiz dört katlı ve iki katı hepten harap oldu, kirişler kırıldı, her yerde patlamalar var.”

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2019, 09:51

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17