banner9

Topkapı Sarayı'nın İmar Kararı İptal Edildi

İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Topkapı Sarayı'nı 1. derece arkeolojik sit alanından 3. dereceye düşürme kararı almıştı. Bu karar çok konuşulmuştu.

Topkapı Sarayı'nın İmar Kararı İptal Edildi
Topkapı Sarayı'nı imara açmak anlamına gelen karar, Koruma Yüksek Kurulu'nca iptal edildi. Kurul, Topkapı Sarayı bahçesini çevreleyen sur duvarları için sit derecesinin aynen korunmasına karar verdi.

Hürriyet'in haberine göre, Fatih Belediyesi, Topkapı Sarayı'nın sit derecesini düşürmek için İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na başvuru yapmış, 15 Eylül 2017'de 4 Numaralı Koruma Kurulu'nda alınan bir kararla Topkapı Saray'ında inşaat yapılabilmesinin önü açılmıştı.

2863 Sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yasası'na göre 1. derece arkeolojik sitlerde yapılaşma tamamen yasakken, 3. derece arkeolojik sit alanlarında müze denetimli inşaat izni veriliyor.

Ankara'da toplanan Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu yeni bir karar aldı. "Sur-u Sultani" yani Topkapı Sarayı bahçesini çevreleyen sur duvarları içinin sit derecesinin aynen korunmasına ve sadece eskiden var olan saray ve kasırların ihyasına izin verildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 12:40

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20