banner9

Türk Akımı’nda inşaat 2018’de başlayacak

Rus enerji şirketi Gazprom'un İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı projesinde inşaatın 2018'de başlayacağını bildirdi. Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı Projesi için hükümetlerarası anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından önceki akşam İstanbul'da imzalanmıştı.

Türk Akımı’nda inşaat 2018’de başlayacak
 TERMİNALİ BOTAŞ YAPACAK
Rus devlet kanalı Rossiya 24'e konuşan Miller, "Yapılan anlaşma doğrultusunda Türk Akımı'nda inşaat 2018'de başlayacak. Boru hattının deniz kısmı için inşaat ve finansman tümüyle Gazprom'a ait olacak. Hattın  topraklarında yer alacak altyapısı ve gazın alınacağı terminali BOTAŞ yapacak" dedi.  üzerinden Avrupa'daki müşterilere doğalgaz iletilecek transit altyapısı için proje kapsamında ortak teşebbüs kurulacağına işaret eden Miller, doğalgazda indirim mekanizmasının ise Türkiye pazarına iletilen gaz miktarına bağlı olacağını belirtti.

TARİHİ PROJENİN DETAYLARI
 Rus gazı Karadeniz'in altından geçerek Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşınacak.
 Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 2 hattan oluşacak.
 910 kilometresi Karadeniz'in altından geçecek.
 Trakya'dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.
 19 milyar dolara mal olması bekleniyor.
 Kapasitesi 31.5 milyar metreküp olacak.

KARA KISMI TÜRK ŞİRKETİNİN
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İstanbul'da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'nde imzalanan Türk Akımı'nın denizaltı kısmına Rusya'nın sahip olacağını bildirdi. Novak, birinci hat çerçevesinde kara kısmına ise Türk şirketinin sahip olacağını, ikinci boru hattında ise ortak firmanın yöneteceğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 12:57

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17