banner9

Türkiye’nin Davos’u Kartepe Zirvesi başlıyor

Kartepe Zirvesi 2018, 26 – 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Zirvede bu yıl 31 ülke, 184 kurum temsil edilecek.

Türkiye’nin Davos’u Kartepe Zirvesi başlıyor
Kartepe zirvesi “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla toplanıyor. Kartepe Zirvesi programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibariyle Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin ve Dünya’nın markası olan, bir küresel zirve olarak öne çıkıyor. Zirve öncesinde Kocaeli Sekapark Maide Salonu’nda düzenlenen basın toplantısı düzenlendi. 26 – 28 Ekim tarihleri arasından gerçekleştirilecek olan Kartepe Zirvesi’ne, ilgili tüm paydaşları davet eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “insanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek, dünya kamuoyunu, bu sese kulak vermeye davet ediyorum” dedi.

Basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra; Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vafkı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Fahameddin Başar, Kartepe Zirvesi Düzenleme Kurulu Üyeleri; KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Şirin, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Selvi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya katıldı.

Kartepe Zirvesi 2018, Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla toplanıyor. 2 Çalıştay, 2 Açılış Oturumu, 46 Panel, 11 Vaka Kritik, 12 Akademik Panelde; Suriye, Filistin, Irak, Meksika, Filistin göçleri başta olmak üzere, göç bütün boyutlarıyla ele alınacak. Tespitler yapılacak. Çözüm önerileri geliştirilecek. Zirve 2018 Basın Toplantısı'nda konuşan, Zirvenin ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Suriye, Afganistan, Irak, Myanmar, Meksika... Türkiye, Avrupa, Amerika, Kanada... Göç farklı boyutlarıyla bütün dünyanın, insanlığın meselesidir. Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018 de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir” şeklinde konuştu.

Zirvede bu yıl 31 ülke, 184 kurum temsil edilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde üniversite, sivil toplum kuruluşu, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 22 paydaşın ortaklığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi'nde bu yıl 31 ülke, 184 kurum temsil edilecek. Yurt içinden 62 yurt dışından 31 üniversiteden akademisyen görüş ve düşüncelerini dünya kamuoyu ile paylaşacak. Zirveye gösterilen yoğun ilginin altını çizen Karaosmanoğlu “Kartepe Zirvesi, programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, Dünya'nın bir markasıdır. Küresel bir zirvedir” dedi.

Türkiye'den ve dünyadan çok önemli isimlerde katılacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Onur Kurulu başkanlığını yaptığı zirvede Türkiye'den ve dünyadan çok önemli isimler yer alıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Dimitris Avramapoulos, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Gaziantep Belediyesi ve UCLG- MEWA Dönem Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Kamil Aydın, Mete Çubukçu , Muharrem Sarıkaya, Coşkun Aral , Deniz Kilislioğlu, Güven İslamoğlu, İhsan Aktaş, Nuh Albayrak, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Nedim Şener, Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, Prof. Dr. Jeffrey Cohen, Prof. Dr. Murat Erdoğan,Prof. Dr. İlter Turan, Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da aralarında bulunduğu 336 çok değerli isim Kartepe Zirvesi'nde ana konuşmacı olarak yer alacaklar. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu; “Zirveye gösterilen talep beklentilerimizin çok üzerinde gerçekleşti.

Karaosmanoğlu; “26-28 Ekim'de, insanlığın sesi Kartepe Zirvesi'nden yükselecek, dünya kamuoyunu, bu sese kulak vermeye davet ediyorum.” sözleriyle, ulusal ve uluslararası kamuoyunu, zirveyi dikkatle takibe davet etti.

İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 20:05

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20