banner9

Türkiye'nin İlk Seyir Teraslı Camisi Beykoz’da Açıldı

Beykoz Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye'nin ilk Seyir Terasına sahip, Karlıtepe Merkez Camii törenle açıldı.

Türkiye'nin İlk Seyir Teraslı Camisi  Beykoz’da Açıldı
İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasını izleme imkânı sunan, alışılmışın dışında minare tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Karlıtepe Merkez Camii kütüphanesi, konferans salonu ve seyir teraslı minaresiyle Cuma günü hizmete girdi.
Karlıtepe Merkez Camii açılış törenine Milletvekili Metin Külünk, Kaymakam Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, meclis üyeleri, Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Karlıtepe Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hüseyin Kurt, Cübbeli Ahmet Hoca, bilinen adıyla Ahmet Mahmut Ünlü ve ilçe sakini katıldı.
Katılımcılar, Cuma namazı ve protokol konuşmalarının ardından yeni camiinin hayırlı olmasını dilediler.
Minareye Asansörle Çıkılıyor
İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasını tepeden gören minareye asansörle de çıkılabiliyor. Temeli 2008 yılında atılan cami kütüphane, konferans salonu ve seyir teraslı minaresi ile hizmet veriyor.
Seyir Teraslı Camiden Görünümle İstanbul Kanatların Altında
Seyir Teraslı camiden görünüm, Sarıyer’den 3. köprünün ayaklarına ve Adalara kadar bütün İstanbul’u kapsıyor.
Camii’nin Seyir Terasında Ücretsiz Kütüphane
Karlıtepe Merkez Camii’nin, 52 metre yüksekliğindeki minaresinde seyir terası bulunuyor. Minarenin 44. metresinde ise 90 metrekare alana sahip bir kütüphane yer alıyor.
Dünyada var olan seyir teraslı binalara çıkmak ücrete tabiyken, vatandaşlar, Camiinin Seyir terası ve kütüphanesinden ücretsiz yararlanarak, bir yandan eşsiz manzarayı seyrederken, aynı anda kitap okuma keyfi yapabiliyor.
Engelliler İçin Abdesthane de Düşünüldü
3 bin 500 m2 alan üzerindeki camideki diğer bölümlerde Gasilhane, 2 tane lojman, içerisinde sıcak suyu akan bayan ve erkek ayrı abdesthane ve engelli vatandaşlar için engelli abdesthanesi bulunuyor.  

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 14:37

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17