banner9

“Uzunköprü'nün Onarımı Bir An Önce Başlasın”

Uzunköprü Kent Konseyi Meclisi Yönetim Kurulu üyeleri, 15 günde bir yapılan meclis toplantısını tarihi köprünün ayaklarının yanında yaparak, 577 yıllık tarihi köprünün restorasyonunun bir an önce başlatılmasını istediler.

“Uzunköprü'nün Onarımı Bir An Önce Başlasın”
Edirne'nin Uzunköprü  ilçesi Kent Konseyi Meclis Başkanı  Dr. Mehmet Akbal ve yönetim kurulu üyeleri, tarihi köprünün ayaklarının altında gazetecilere açıklamalarda bulundu. İHA’da yer alan habere göre; Tarihi köprüdeki acilen onarılması gereken yerleri gösteren Dr. Akbal, “Köprünün kanatlarında meydana gelen büyük yıkıklar nedeniyle toplantıyı burada yapma gereği duyduk. Bu köprü 577 yıldır ayakta dururken, tarih boyunca en son yaklaşık 60 yıl önce olmak üzere 3 defa onarımdan geçirilerek bugüne gelmiştir. Tarihi köprünün bir an önce restore edilerek, aslına kavuşturulması, tarihe, kültüre sahip çıkılması, Türkiye'ye ve dünyaya kazandırılmasını istiyoruz." dedi.

Uzunköprü, Ergene Nehri üzerinde, Osmanlı Devleti'nin 6. padişahı Sultan II. Murat Han döneminde, Mimar Muslihiddin tarafından 1427-1443 yılları arasında inşa edildi. 1270,41 metre uzunluğu, 6,8 metre genişliği ve 174 kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahip. Köprünün üç kemerinin, aradan geçen süre içerisinde bugünkü Uzunköprü ilçe merkezine bağlanan yolun altında kaldığı düşünülüyor.


Kireçtaşı ve traverten cinsi kesme taş blokları ile inşa edilen köprünün, alüvyon zemin üzerine oturtulan temelleri enerji sönümleyici ahşap ızgara sistemi üzerine inşa edilmiş. Köprünün kemerleri çoğunlukla çift merkezli sivri kemer formunda. Ancak dairesel ve basık dairesel formlarda kemerleri de mevcut. Bu ihtişamlı köprü, Orta Asya'dan-Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada faklı kültürleri bünyesinde toplayan Osmanlı'nın, sanat ve estetik anlayışından motifler de taşıyor. Köprünün kemerlerinde, genellikle kilit taşı üzerinde yer alan bezeme öğelerinde, geometrik motifler, bitki ve hayvan figürleri, merkezi veya Rumi palmetler yer alıyor.

Bu anıtsal su yapısı, kullanılan malzemenin seçimi, ayakların yerleştirilmesi, kemer açıklıklarının belirlenmesi, yükseklik eğimlerinin hesaplanmasındaki mühendislik bilgisi sayesinde, uzunluğuna rağmen, zorlu tabiat şartları altında 6 asra yakın bir süre ayakta kalmayı başardı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 09:03

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20