banner9

Van Gölü'nü Kurtaracak Mega Proje Yılsonunda Devrede

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Gölü’nü kurtaracak mega proje olan Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni yılsonunda devreye alacaklarını söyledi.

Van Gölü'nü Kurtaracak Mega Proje Yılsonunda Devrede
 Dünyanın ikinci büyük sodalı ve Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü için hayati bir adım atıldı. Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden ‘Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' kent merkezi için 2050 yılına kadar 1 milyona yetecek nüfus planlamasına göre inşa edildi.

İHA’da yer alan habere göre; Van Büyükşehir Belediyesi, mevcut arıtma tesisinin bulunduğu alana yapacağı yeni tesis ile Van Gölü'nü kirlenmekten kurtarmayı hedefliyor. Van Gölü için hayati önem taşıyan 'Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi' projesiyle göl artık kirlenmeyecek.

“Maliyeti 170 milyon TL”
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, hummalı bir şekilde çalışmaları devam eden mega projenin Van ilinin ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Halihazırdaki eski tesisin atık suyun sadece yüzde 25'ini arıtabildiğini anımsatan Vali Bilmez, “Van Gölü'nü belediye olarak en çok biz kirletiyoruz. İnşallah bu yılın sonunda bu projemizi devreye alacağız. 2018 yılının sonunda ihale edildi, yer teslimi yapıldı. Öngörümüz projenin bize 170 milyon maliyeti olacaktır.” dedi.

“Van Gölü sahilleri yaşanabilir hale gelecek”
Dünya mirası Van Gölü'nün yeni nesillere daha temiz olarak aktarılacağını dile getiren Bilmez, “Tesisimiz bittikten sonra kıyıdaki dip çamur temizliğini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle gerçekleştireceğiz. Bu da gerçekleştikten sonra Van Gölü sahili yaşanabilir, tatil yapılabilir bir hale gelecektir. Bu sene bölgedeki ahırlarımız yıktırıldı. Bu yıkım işlemi de tamamlanınca sahillerimiz daha güzel olacaktır.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 09:21

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20