banner9

Yatırımlara İklim Değişikliği Damgası

7 trilyon dolarlık yatırımı yöneten ABD’li BlackRock’ın CEO’su Larry Fink, şirketlerin yatırım planında iklim değişikliğinin belirleyici faktör haline geldiğini belirterek, “Yatırımların yönünü sürdürülebilirlik stratejisi belirleyecek.” dedi.

Yatırımlara İklim Değişikliği Damgası
 Yönettiği 7 trilyon dolarlık varlıkla dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan ABD'li BlackRock, tüm dünyada etkisini giderek artıran iklim değişikliği yüzünden yatırım stratejisini “sürdürülebilirlik” üzerine kurgulamak için kolları sıvadı.

Sözcü’den Nuray Tarhan’ın haberine göre; BlackRock CEO'su Larry Fink, şirket yöneticilerine yazdığı yıllık mektupta, şirketlerin uzun dönemli yatırım planlarında iklim değişikliği konusunun belirleyici faktör haline geldiğine dikkat çekerek, “Yeni yatırım müşterilerimizden iklim değişikliğiyle ilgili her gün daha fazla soru almaya başladık. Artık yatırımların yönünü iklim değişikliği belirleyecek. Biz de stratejimizi sürdürülebilir yatırımlar yönünde değiştireceğiz” dedi.

 “Sürdürülebilirlik” konusunu yatırımlarda yeni standart haline getirmek için yatırım stratejilerini gözden geçirdiklerini vurgulayarak, bunun sosyal sorumluluk yatırımlarına odaklanacak yeni fonlar çıkaracağına dikkat çeken Fink, müşterilerine yazdığı mektupta da, “Sürdürülebilir yatırım seçenekleri müşterilerimize daha iyi sonuçlar sunma potansiyeline sahip olduğu için, bu konuyu riski yönetme, portföy oluşturma, ürün tasarlama ve şirketlerle ilişki kurma biçiminin ayrılmaz bir parçası haline getiriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Kömürden çıkacak
Şirket, yeni stratejisinin bir parçası olarak başta termik santraller olmak üzere iklim değişikliği üzerinde olumsuz etkisi olan yüksek riskli sektörlerden uzak duracak. Bu nedenle bu yıldan başlayarak gelirlerinin yüzde 25'inden fazlasını kömür enerjisinden elde eden şirketleri portföyüne almayacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2020, 15:25

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17