banner9

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kentsel dönüşüm konuşuldu.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Medya ve Halkla İlişkiler Boyutuyla Kentsel Dönüşüm Sempozyumu düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından açılışı yapılan sempozyumda belediye başkanları ve medya yöneticileri farklı yönleriyle kentsel dönüşümü anlattı.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde kentsel dönüşüm konuşuldu.
Marmara Belediyeler Birliği ile Yıldız Teknik Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da desteğiyle “Medya ve Halkla İlişkiler Boyutuyla Kentsel Dönüşüm Sempozyumu” düzenledi. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Beşiktaş’taki yerleşkesinde gerçekleştirilen sempozyuma, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile çok sayıda belediye başkanı, gazeteci ve yazar katıldı.

Düzenlenen oturumlarda gazeteciler ve belediye başkanları kentsel dönüşümü farklı yönleriyle ele aldı. Medya çalışanları kendilerine yeterli bilgi akışının olmadığını anlatırken, belediye başkanları ise özellikle Van depreminin ardından medyanın rolünün olumlu olduğuna değinerek kentsel dönüşüm uygulamalarının sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi için medyaya önemli görevler düştüğünü dile getirdi.
Program kapsamında Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da belediye başkanları oturumunun oturum başkanlığını yaparak, Bağcılar’daki uygulamaları anlattı.

Programın açılış konuşmasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptı. Bayraktar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve bu kanunun uygulamasına yönelik yönetmelik hakkında bilgi verdi.

Kentsel dönüşümün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir konu olduğunu ifade eden Bayraktar, Türkiye’nin nüfusunun yaklaşık 75 milyon olduğu ve bu nüfusun yüzde 76’sının şehirlerde yaşadığını hatırlattı.

Türkiye’de kentleşmenin 1950’li yıllardan itibaren artmaya başladığını anlatan Bayraktar, şehirleşmenin getirdiği problemlerin çözümüne yönelik herkesin kafa yorduğunu söyledi. “Bugün İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Batman, Diyarbakır, Van'da çok ciddi şekilde şehircilik, kentsel dönüşüm problemleri var” diyen Bayraktar, “Bu problemler katlanarak arttı. Son 10 yılda göreceli olarak gecekondu, kaçak yapılaşma nispeten durdu. 1999 depreminden sonra da konut yapımına bir ciddiyet geldi'' dedi.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon konut stoğunun bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, son 10 yılda 5 milyon konut üretildiğini söyledi. Bunun 500-550 binin kamu, 4.5 milyonunun da özel sektör tarafından üretildiği bilgisini veren Bayraktar, bu konutların da göreceli olarak mühendislik hizmeti aldığının ve sağlam olduğunun söylenebileceğini belirtti. Türkiye’de 6,5 milyon konutun zaman içinde mutlaka yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, ''Bu tabii zor bir iş. Dünyanın en zor işi. Bu iş için çok ciddi kaynak lazım. Demokrasilerle idare edilen ülkelerde vatandaşa rağmen bir adım atamazsınız, devlete rağmen de bir şey yapamazsınız. Vatandaş ve devletin bu işi içselleştirmesi, kabul etmesi lazım'' diye konuştu.

Belediyeler arasında siyaset farkı gözetmediklerini dile getiren Bayraktar, kentsel dönüşümde mutlaka başarı elde edilmesi gerektiğini vurgulayarak, İstanbul'un, bu işin amiral gemisi olması gerektiğini söyledi.
Programın açılışında Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ve Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe de konuştu. Yüksek, şehir bilincinin oluşturulması üzerinde dururken, Altepe, özellikle Bursa’da yaptıkları kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın başkanlığını yaptığı oturumda, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün kendi ilçelerindeki kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin sunum yaptı.

Medya çalışanlarının sunum yaptığı iki oturum daha gerçekleştirildi. Sabah Mehmet Ali Birand’ın başkanlığında gerçekleştirilen oturumda, Abbas Güçlü, Ali Çağatay, İsmail Küçükkaya ve Mahmut Övür konuştu. Öğleden sonra oturumunda ise Anadolu Ajansı Haber Müdürü Zeki Gümüş, Yenişafak Gazetesi İstihbarat Şefi Recep Yeter, Habertürk Televizyonu İstihbarat Şefi Rıdvan Bıyık, İhlas Haber Ajansı Bölge Müdürü Oğuzhan Güven ve Habertürk Gazetesi’nden Esra Boğazlıyan kentsel dönüşümün medyada algısına yönelik sunumlar yaptı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20