banner9

Halkı Soyan Soyana

Bu zülüm çok sürmez...

Değerli devlet büyüklerimiz yaptığınız icraatlerde Allah’ın rızasına uygun,kulun menfaatlerine zıt düşmeyen çalışmalarınızdan dolayı Allah yar ve yardımcınız olsun derim.

Ancak garip gurebanın cebine göz diken BEDAŞ,İGDAŞ,İSKİ,TÜRK TELEKOM,TTNET ve benzeri kurumların halkı mağdur etmesine seyirci kalırsanız da bu halkın vebali iki dünya da yakanızda olacağını siz daha iyi bilirsiniz.

Hz.Ömer’in torunlarına yedirecek yemek bulmayana teyze için söylediği “Fırat’ın kıyısında bir koyunu kurt kapsa Allah hesabını Ömer’den  sorar” sözünün ne kadar kıymetli olduğunu bilmek gerekir. 

Halk Elektrik kurumlarından çok muzdarip çok

İki gün önce Bakırköy BEDAŞ İşletme Müdürlüğüne gitmiştim bir teyze yanıma geldi. Evladım benim eşim yok geçen ay bana 60 TL elektrik faturası geldi. Normalde de faturam bu civarda gelirdi. Bu ay ise   tam 229.34 TL geldi. Sağda solda borç alarak ödemeye geldim. Acaba siz  bunun sebebini biliyor musunuz dedi.

Oysaki ben de aynı dertten muzdariptim ve ben de sebebini bilmiyordum. Ama teyzeye vatandaş olarak her birimiz bireysel olarak dert  yanıyoruz da  bu yüksek faturaladan ama muzdarip olan bireyler olarak  bir araya gelip ETKİLİ bir protesto ile yapılan zulmü yetkililere duyuramıyoruz diyebildim sadece.
Devlet büyükleri debdil-i kıyafet edip halkı sağmal İNEK gibi gören kurumlara vatandaş gibi gidip  durumu kendi gözleri ile gözlemelerini tavsiye derim…

Özellikle  Cumhurbaşkanı,Başbakan ve Enerji bakanımız TEBDİLİ KIYAFET ederek yukarıda isimlerini yazdığım kurumlara çat kapı gidip halkın şikayet ve serzenişlerini görmelerini tavsiye derim.Bu zor gelecekse çok güvendikleri müfettişler aynı şekilde halkın içine karışarak kendilerine siyasetten arındırılmış rapor sunsunlar bakalım neler görecekler.

Bakın esnaf amca bana neler anlattı…

Dün bir esnaf beni büromda ziyaret ederek şunları anlattı ”Allah rızası için neler çektiğimizi yazınız lütfen. Diyerek şunları anlattı”.
TTNET ‘e 133 TL lik internet abonesi idim. Bu faturanın çok olduğunu daha makul olması gerektiğini defalarca kurumun bayilerine gittim. En uygun fiyat veren ancak 104 TL yaparız dedi.Bu da bana çok geldi aboneliğimi 59 TL fiyat veren başka bir yerde yapar yapmaz TTNET’in yetkilileri hemen arayarak internet hızımı iki misline çıkaracaklarını ve faturamı da 33 TL ye düşürdüklerini söylediler. 

Küçük bir işyerim var. Her ay 50 TL veya en fazla 60 TL elektrik faturası  öderken her şey aynı olmasına rağmen bu ay 229 küsür TL lik fatura geldi.   Evimin bir aylık doğalgazı ise 530 geldi. Özetle her kurum bizleri sağılacak sağmal bir İNEK olarak görüyor. 

Aynı amca oğlum sizde yayıncılık yapıyorsunuz diğer özel kanallarda yayıncılık yapıyor sizlere pay yok ama elektrik faturalarımızda TRT payı %  2 Belediye payı % 5 ve enerji fonu için % 1 kesinti yapılıyor bu haksızlık değil mi diye sordu… Ben de haklı söylüyorsun aynıları benimde başımda dedim. Bu seferde amca o zaman haksızlık karşısında susmayın diyerek çayını içip gitti.

İşte amcaya verdiğim söz gereği bu yazıyı yazdım

Şimdi akıl ve izan sahibi herkese soruyorum bu amca yarın peşinede 5 bin mağdur takıp BEDAŞ’ın İGDAŞ’ın veya diğer bir kurumun önüne gidip protesto yapsa bunlara ne denilebilir ?
Gerçi burası Türkiye bazıları “Anrşist  diyecek,bazıları darbe girişimi bazıları da daha başka şeyler söyleyecekler. Yorum yapmak ve konuyu uzatmak yarar getirmez. Kim bu amca haksız diyebilir ? Yıkılan  ve zayıflayan devletlerin tarihine baktığınız zaman ortak özelliklerinin vergi adı ile halklarını perişan ettiklerini görürsünüz.

Verdiğim bilginin net anlaşılabilmesi için Osman Gazi çadır’da ve 400 askeri ile Bizans’ın tekfurlarına yani valilerine karşı savaşıp vilayetler alırken bu tekfurlar da aynen halkı sağmal birer inek gibi görüp ha bire vergileri artırarak halkı canından bezdirmiş hazineleri altın dolu olduğu halde adalet ile hükmeden ve çadır’da yaşayan Osmanlının kurucusu Osman Gazi ve 400 kişiden oluşan askerlerine karşı yenilgi üstüne yenilgi alıyorlardı.

Hükümet yetkilileri SABİT ÜCRET,AÇMA KAPAMA,TRT PAYI,ENRJİ PAYI,BELEDİYE PAYI isimleri başta olmak üzere halkı perişan eden bu ücretleri devam ettirmelerinin sonu hayra alamet değil. Bu devir’de elektrik faturalarımızda % 2 TRT payı alınması neyin nesidir arkadaş…Belediyeler zaten emlak vergisi alıyor,tabela vergisi alıyor,iler bankasında nüfusları oranında pay alıyorlar. Ayrıca bir çok gelirleri var iken  gözleri doymayıp fakir fukaranın kullandığı elektrikten de % 5 pay verilmesi NEYİN NESİDİR arkadaş…

Toplumların ayaklanması birden olmaz dikkat etmek gerekir…

Halkın içinde çalışan bir gazeteci olarak halkın son dönemlerde hizmet sunan firmalar tarafından SAĞMAL inek olarak algılanması hiç de iyi sonuçlar doğuracak  türden değil. Şu an Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD.İsrail ve iç mihraklarla mücadele ettiğini gören fakir ve garip halk bir zorluk da biz Erdoğan’a çıkarmayalım diyor. Ancak canı yana n EŞEK ATTAN hızlı gider atasözümüzü de hiç mi hiç unutmayalım. Vatandaş bir çok şeyi içine atarak hükümete içi kan ağlasa da destek veriyor. Hükümet canı yanma pahasına da olsa kendisine destek veren halkın bu fedakarlığını unutursa yazık olmaz mı ?  Haber ihbar hattımıza öle acıklı hikayeler geliyor ki günlerce etkisinden kurtulamıyoruz.

Hükümet bizim suçumuz olmayan kaçak kayıp bedelini yasal  zemine kavuşturmadan vaz geçsin

Ali kaçak elektrik kullanacak hizmeti sunan firma bunu önlemek verine işin basitine kaçarak bu bedeli VELİ’ den alırsa ve hükmet de buna göz yumacak yasal zemin oluşturursa iş baştan sona haram bir iş olur.

Hükümet bunu yasal zemine kavuşturmak yerine kaçak elektrik kullananlara ağır cezalar getirecek düzenlemeler yapıp adil bir ortam sağlamak yerine haksızlığın ağa babası olan KAÇAK KAYIP Bedeli yasal olsun demesi vatandaşa en basit tabiri ile HAKARETTİR.

Ak Parti bizi halk kurdu biz halka en yakın partiyiz diyor. Ama öte yandan da sattığı hizmetten faydalanan bazı uyanıkların para ödemeden kaçak kullandığı bedeli bizler gibi faturalarını ödeyen dürüst vatandaşlardan almasının neresinde HAKANİYET VAR ? Yargıtay bu hatanın düzeltmesini yaptı hükümet kolay para kazanan dağıtım firmalarının yaptığı kolay ve zahmetsiz para kazanma işini YASAL GÜVENCEYE kavuşturmak için halkın meclisi olan TBMM’de bu Hırsızlığı yasal güvenceye kavuşturmak için çaba sarf etmesini anlamak mümkün değil.

Halkların Demokrasi Kongresi (HDK) kısa bir süre önce yaptığı basın açıklamasında şunları söylemişti;
“AKP’nin elektrikte yarattığı soygun düzeni halkı her geçen gün yükselen elektrik faturaları ve elektrik kesintileri ile karşı karşıya bırakıyor. Elektrikteki kayıp kaçak bedelinin halktan tahsil edilemeyeceğine dair verilen Yargıtay kararına rağmen hukuksuz tahsilat devam ediyor.

Ne enerji piyasası düzenleme kurulu (EPDK)ne de dağıtım şirketleri elektrik faturalarındaki  kayıp kaçak soygunundan vazgeçmiyor. AKP hükümeti kayıp –kaçak bedelinin alınmasını güvence alacak yasa değişikliklerini tasarlayarak SOYGUNA devem etmek istiyorlar.

Faturalarımızın  kullandığımız elektrik b edelinden çok daha yüksek olması yalnızca kaçak kayıp tahsilatı ile gerçekleşmiyor.dağıtım şirketleri elektrik faturalarına dağıtım bedeli,perakende satış hizmet bedeli,iletim b edeli,sayaç okum,enerji fonu gibi bir çok ücret etkiliyor ve bütün bu bedeller halktan tahsil ediliyor.

AKP  hükümeti dağıtım şirketlerini koruyor. AKP’nn resmi yayın organı haline gelen ,halkın elektrik faturaları ile bütçesi oluşan TRT’ye kesilen  pay,belediye Tüketim Vergisi ve tüm bedellerin yeniden vergisi alınarak toplam fatura tutarına % 18 KDV.ekleniyor.Böylelikle faturalar kullandığımız elektrik fiyatının üç katına çıkıyor. AKP’nin özelleştirdiği  dağıtım şirketleri karına kar katıyor.

Elektrik dağıtım şirketleri fatura dönemlerini kendi nakit ihtiyaçlarına göre ayarlamak için düzensiz faturalama yöntemi kullanıyor.

Faturalarda yer alan her bir ücret kalemini,EPDK’nın açıkladığı 1.1.2015’den itibaren geçerli Ulusal Tarife üzerinden tek tek inceleyelim :

1-Enerji (Elektrik)Beledi              : 0.216738 TL /kwh
2-Aktif (Elektrik)Enerji Bedeli    : 0.257235 TL/kwh
3-Perakende Satış Bedeli            : 0.007397 TL/kwh
4-Sayaç Okuma Bedeli                 : 0.59  Krş.

Dağıtım Şirketlerine bu pay yetmiyor 

1-Enerji Fonu                             : %   1
2-TRT Payı                                  : %   2
3-Belediye Tüketim Vergisi         :  %  5
4-KDV.                                        : % 18     
Enerji hakkı vazgeçilmez bir insan  hakkıdır. Enerji sunma hizmeti ise niteliği gereği kamusal bir hizmettir. Bu nedenle bu hizmeti sunanlar ile bu hizmetten faydalananlar  aynı ortak payda da buluşmaktadırlar.

Burada yazılanları ister HDK isterse başka birisi söylesin kim itiraz edebilir. Ak Partinin Sağlık,Ulaştırma konusunda elde ettiği başarıları can-ı gönülden destekliyorum. Ama özelleştirilen bir çok kurumun halkı sağmal İNEK  gibi görüp SABİT ÜCRET,AÇMA KAPAMA,KAÇAK KAYIP,TRT PAYI,BELEDİYE VERGİSİ,ENERJİ FONU gibi isimlerle halkın kullanmadığı bir hizmetin bedelini zorla halktan tahsil etmenin mantığı nedir ? Benim bunu doğru bulmam ve destek vermem zaten mümkün değil…

Aksine yapmam gereken AK PARTİ’nin kuruluş sürecinde olduğu gibi garip gurebanın yanında durması gerektiğini söylemem gerekir. 

Ak Parti’nin, YARGITAY’ın iptal ettiği Kaçak-Kayıp bedelini yasal zemine kavuşturmak için yasal düzenleme yapmasına ÇOK Karşıyım. Bunu da her zeminde söylemekten kimse beni alıkoyamaz. 

İnşallah Ak Parti Yargıtay’ın iptal ettiği Kaçak-Kayıp bedeli gibi haksız olan bir uygulamayı yasal zemine oturtmak için TBMM’ yi bu haksızlığa ortak etmezler diye düşünüyorum. Elektrik Dağıtım şirketleri kendi hizmetlerini para ödemeden kullanan abonelerinden almak yerine kuracakları sisteme para vermeden  kaçak-kayıptan daha fazla para tahsil etmek için bizim cebimize el uzatmaları HIRSIZLIKTIR ve ADİLİKTİR.

Bizler küçük  birer esnaf olarak tahsil edemediğimiz alacaklarımızı başkasından alabiliyor muyuz. Aslında söylenecek çok şey var ama şimdilik Ak Parti’nin Kaçak –Kayıp bedeli için yapacağı çalışmaları bekleyeceğim. 

Son söz olarak; Halkımız kendi arasında faturam çok geldi serzenişini bırakıp kendisine zulmeden kişilere karşı kanunun kendilerine verdiği PROTESTO haklarını kullanmalarını istiyorum. Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler DİZ ÇÖKMEZLER. O halde  bizim ayağa kalkma zamanımız geldi ve geçiyor…

İnşaat Emlak Dünyası.com  / Hüseyin ÇERTİNER 
YORUM EKLE

banner17

banner20