banner9

Ekonominin en Dinamik Sektörü “İnşaat”

İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden birisi. Ayrıca yarattığı katma değer ve istihdam açısından da ülkenin lokomotifi konumunda.Bu anlamda Baumit Türkiye tarafından gerçekleştirilen Patronlar Zirvesi’nde enerji verimliliği, küresel ısınma, yapı sektörünün geleceği, satış ve pazarlama stratejileri, sağlıklı yaşam ürünleri ve alanları, 2019 yılında yaşanan ekonomik gelişmeler ve 2020 yılında Türkiye ekonomisini bekleyen gelişmeler masaya yatırıldı.

Ekonominin en Dinamik Sektörü “İnşaat”
 Sueno Hotels Deluxe Belek’te gerçekleştirilen Patronlar Zirvesi’ne Cnntürk Hava Durumu Sunucusu Bünyamin Sürmeli, Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç, Oyuncu Barış Kıralioğlu, Ritim ve Vokal Sanatçısı Kaan Şolcum, Eğitim Tasarımcısı ve İfade Eğitmeni Volkan Akay, Yazar Sinan Ergin, Dünyaca ünlü psikoterapist Anthony Galie gibi alanında uzman, önemli isimler katıldı.

Cnntürk Hava Durumu Sunucusu Bünyamin Sürmeli; gelir farklılıklarının artması, iklim değişiklikleri, kaynakları doğru kullanma ve geri dönüşümün önemine vurgu yaptı. “Enerjinin yüzde 80’i ısıtma ve soğutmada kullanılıyor. Isınma arttıkça soğutma ihtiyacı da artıyor. Yalıtım olmadığında ciddi bir enerji kaybı yaşanıyor ve bu da fosil yakıtlarının daha fazla emisyon dağıttığı anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin 2019 yılında bir döviz krizi yaşadığını ve bu krizden en çok etkilenen sektörlerin başında da inşaat sektörünün geldiğini belirten Ekonomist Gizem Öztok, “Ancak ülkemizdeki konut ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecek. Genç nüfusun çoğalması da inşaat sektöründeki istihdama çok ciddi bir katkı sağlıyor” dedi.

EKONOMİDE EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

Baumit Türkiye Genel Müdürü Atalay Özdayı, 2020 ekonomisinde etkili olan unsurlar, faiz artışları ve konut satışları konularına değindi. Özdayı, “Son 2 yıl içerisinde inşaat sektöründe bir küçülme yaşandı. Ancak sektörümüz milli gelire katkı sağlayan 3 büyük sektörden birisi. Bu nedenle ekonomi büyüdükçe inşaat sektörü de paralel olarak büyüyor. Şu an Türkiye’de 2 milyon konut stoğu mevcut. 1 milyonu tamamlanan 1 milyonu ise inşa edilen. İnşaat malzemeleri ihracatı ise 22 milyar dolar civarına yaklaştı. Ekonomide en kötüsü geride kaldı, inşaat sektörü bir daha bu kadar dip noktayı görmeyecek” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARDA ENERJİ VE YALITIM BİLİNCİ ÖNEMLİ

Baumit Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Erdil Dinçer, İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik endeksinin açıkladığı yükselişler, inşaat malzemelerine yaşanan ivme kayıpları, üreticilerin üretim miktarları ve algısı, satış stratejileri, makineleşme ve dijitalleşmenin sektör üzerindeki değişimleri ve marka bilinirliği konularına değindi. Çocuklarda enerji ve yalıtım bilincinin önemini vurguladı. Tüketici taleplerinin ürün satmaktan servis satmaya evrildiğini belirten Dinçer; geri dönüşüme yönelik ürünlerin ve yapı malzemelerinin ön planda olduğunun altını çizdi. Baumit Türkiye olarak “Geleceğimizi Mantoluyoruz” sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde 2019 yılında gerçekleştirilenler ve 2020 yılında proje kapsamında yapılacaklar hakkında bilgi verdi.

2020 Yılı Bayi Toplantısı boyunca tüm katılımcılar yoğun geçecek çalışma yılı için motive olurken satışlarını gerçekleştirdikleri Baumit’in ürünlerini de çok daha yakından tanıma fırsatı buldular.

Sanatçı Cenk Eren ve Volkan Konak da tüm katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 11:59

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17