banner9

İnşaatçılar Yolun Sonuna Geldi

Gazeteci yazar Hüseyin Çetiner' in İnşaatçılar için yolun sonu göründü başlıklı yazısını yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

İnşaatçılar Yolun Sonuna Geldi
Yıllardır inşaatçıları uyardım dinlemediler...Ne oldu işte yolun sonundasınız ...Ford Otomobilleri Fabriksını kuran Amerikalı Henry Ford yıllar
önce "Gereğinden fazla kazanç getiren bir iş ziyan eden iş kadar çabuk batmaya mahkumdur" demişti. 

Bu satırların fakiri olan ben de Esnafın,memurun,İşçinin ve iş admaının gelirinde olan artışın inşaat fiyatlarındaki artış gibi hızlı olmadığını ifade ederek bu artık herkesin eşit bir şekilde zengileşme sonucu olmadığını ifade ederek bu tek taraflı artışın bir gün duvara tostlayacağını ifade ediyordum. 

Peki bendeniz 2014'de ,2015'de ,2016'da ,2017'de ve son olarak da 2018'in ilk 8 ayında İnşaatçıların sağlıklı büyümediğini ve bu gidişin sonu hayra alamet değil demiştim. 

Ancak geçen süre içinde inşaatçıların burnunda kıl adlımadığını ellerinde sayısız yer olmasına rağmen kuryurğu dik tutmak ve biz de satılık yer kalmadı diyerek el altında son 15 daire,son 5 daire diyerek gerçekleri konuşmadıklarını defalarca yazdım. 

Gerek devletin KDV' yi düşürmesi,gerek Suriyeliler başta olmak üzere yabancıların belli bir menlağda konut satın almaları halinde vatandaşlık verileceğinin söylenmesi ile inşaatçıların 2014'den 2018'e kadar kör topal gelindiğini gördüm.

Yolun sonu göründü

Adını yazmayayım ama kızı yaşındaki lüks düşükünü kızların yoksulluğundan faydalanıp genç kızlarla beraberim diye hava atan zatın firmnası başta olmak üzere anlı şanlı dev firmaların çok zorda olduğunu yakinen biliyorum. 
Bir atasözümüz var canın yanan EŞŞEK attan daha hızlı koşar misali ben de zatn batmak için gün sayan firmaların adını verip şimşekleri üstüme çekmeyeyim. 

Ama çok yakın bir zamanda herkesin adını bildiği anlı şanlı firmaları çok zor günler bekliyor.  
Kesinlikle binlerce ,on binlerce kişinin işsiz kalacağı bir süreçin olması beni memnun ve mutlu etmez. Ama inşaatçılar kendi ettiler kendi buldular.

Yazdığım bazı yazıların linkleri bir göz atın lütfen... 

13 Temmuz 2015'de İnşaat İşi  Duvara toslayacak  başlıklı  yazımın linki 

//www.insaatemlakdunyasi.com/insaat-isi-duvara-toslayacak-mi-makale,33.html

18 Haziran 2016'da Pahalı Satarak da batarsınız başlıklı yazımın link  

//www.insaatemlakdunyasi.com/pahali-satarak-da-batarsiniz-makale,37.html

3 Eylül 2017'de Müteahhit ve Arsa Sahiplerine Dost Uyarısı başlıklı yazımda da uyarmışım...İşte Makalemin Linki;

//www.insaatemlakdunyasi.com/pahali-satarak-da-batarsiniz-makale,37.html

Arsa sahipleri ve mütahittlerinin aç gözlüliklerinin kendilerini iflasa götüreceğini defalarca yazdım.Burada sadece iki makalemin linkini  verdim.

Ancak . www.insaatemlakdunyasi.com  ve www.istanbultimes.com.tr  haber portallarındaki makalalerimi okuyanlar yıllardır inşaat firmalarını uyardığımı bilirler.  

Bunu yazarken çok akıllı uyanık ve ön gmrüm var diyede yazmıyorum. Çünkü hangi sekötrde olursa olsun şirilmiş fiyatlarla bir işi ilelebet yapmanın zor hatta imkansız olduğunu bilenlerden olduğum için belki birisi benim yazılarımı okur ve dikkate alırsa alacağı önlemler ile iflas etmekten kurtulur diye yazdım ama şu an yeni proje yapamayacak duruma gelen onlarca inşaat firmasını görünce ne kadar haklı bir uyarı vazifesi yaptığımı bir kez daha gördüm.

inşallah korktuğum olmaz ve onbinlerce kişi işsiz ve aşsız kalmaz.

İnşaat Emlak Dünyası / Hüseyin Çetiner / 26 Ağustos  2018


 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2018, 18:14

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20