banner9

Konut Yatırım Tercihlerinde Çevre Ve Konuma Dikkat

Konut yatırımı yapacak olanlar için mülkün konumu, çevresindeki yatırımlar ve mülk özelliklerinin yanı sıra, kira çarpanı da büyük bir önem arz ediyor. Yatırım kararı öncesi araştırılması gereken konu başlıklarına dikkat çeken Lüks Konut Uzmanı Sercan Göller; şehir merkezlerinin bu karardaki önemini vurguladı.

Konut Yatırım Tercihlerinde Çevre Ve Konuma Dikkat
   Haus İstanbul Gayrimenkul kurucusu Sercan Göller; konut yatırımlarında ilk dikkat edilmesi gereken noktanın konum olduğunu belirtti. Konuyla ilgili şunlara dikkat çekti:

            “Mülkün bulunduğu konum, yapmak istediğiniz yatırımda ilk sırada dikkat etmeniz gereken konu. Şehir merkezleri bu aşamada, özellikle yatırım yapacaksanız büyük önem arz ediyor. Bunun başlıca nedenleri arasında, büyük şirketlerin genel merkezlerinin şehir merkezinde konumlanması ve çalışanlarının da genellikle civar bölgelerde yaşaması. Bir diğer önemli nokta ise ulaşım ağları. Metro, metrobüs, dolmuş gibi toplu taşıma seferlerinin sık olduğu bir konumda yapacağınız yatırım büyük bir avantaj sağlayacaktır.”
İstanbul Times Haber Merkezi /Hüseyin Çetiner

Göller; yatırımda dikkat edilmesi gereken diğer önemli konu başlıklarından mülk özellikleri ve kira çarpanı ile ilgili şunları ekledi:

            “Konut yatırımı yaparken bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise, mülkün sahip olduğu özellikler. İçinde bulunduğumuz dönemde çoğu kiracının taşınmasına sebep olan bazı önemli noktalar var. Bunlar arasında otopark ve asansör gibi kolaylık sağlayan özellikler öne çıkıyor. Tercihinizi ara kattan yana kullanabilir, güneş ışığı alan, kapalı mutfaklı ve geniş balkonlu dairelere öncelik verebilirsiniz.

Bunun dışında mülke ödediğiniz tutarın geri dönüş yılını, yani kira çarpanını hesaplayarak yatırım yapmanız oldukça önemli. Yatırımınızın kendini kaç yılda amorti ettiğini hesaplamak, araştırmalarınız sırasında öncelik vermeniz gereken konulardan biri. Örnek olarak; 10 yıl önce 250.000 TL’ye aldığınız daire, bugün 2.000.000 TL değerindedir. İlk aldığınızda kira getirisi 1.000 TL olan mülk, şu an 8.000 TL’ye kadar kiraya verilebilir seviyede. Bu durumda ödediğiniz tutarı, alacağınız kira bedeline bölüyorsunuz ve kaç ayda kendini amorti ettiğini hesaplamış oluyorsunuz. Bu hesap, tüm değişkenler sabitken aşağı yukarı tutabiliyor. Yıllar içinde mülkünüzün olduğu bölge değişiyor, gelişiyor, kiracı profili farklılaşıyor, mülkünüz kentsel dönüşümle yenileniyor. Bu hesap değişkenlik gösterdiği için, size tavsiyem yatırım yaparken buna dikkat edin fakat yalnızca kira çarpanına odaklanmayın. İlk üç maddede bahsettiğim gibi, konut yatırım tercihlerinizde ilk sırada mülkün konumu, çevresi ve özelliklerini araştırırsanız, doğru ve avantajlı bir yatırım yapabilirsiniz.”
İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2021, 16:49

Bağcılar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner17

banner20